Örgütlerde dijital dönüşüm bağlamında teknofobinin iş güvencesi algısına etkisi: Yetenek yönetiminin düzenleyici rolü
The impact of technophobia on job security perceptions in the context of digital transformation in organisations: The regulatory role of talent management
  1. Tez No: 1014045
  2. Yazar: ZÜHAL NİHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Business Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşüm sürecinde işgücünün teknofobi düzeyinin iş güvencesi algısı üzerindeki etkisini ve bu süreçte kurumsal bir strateji olarak yetenek yönetiminin moderatör rolünü incelemektedir. Araştırma, dijital dönüşümün en yoğun yaşandığı alanlardan biri olan metal iş kolunda çalışan mavi yakalı üretim işçilerinden oluşan 748 kişilik bir örneklem üzerinde yürütülmüştür. Bu grubun tercih edilmesinde, kendini ikame etme potansiyeli taşıyan teknolojiler karşısında işini kaybetme riskinin en yüksek olduğu çalışan kesimlerinden biri olması belirleyici olmuştur. Araştırmada, katılımcıların iş güvencesi algılarını ölçmek amacıyla 6 ifadeden oluşan İş Güvencesi Algısı Ölçeği, teknolojiye yönelik korku ve kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla 6 ifadeden oluşan Teknofobi Ölçeği ve kurumlardaki yetenek yönetimi uygulamalarına ilişkin algıları değerlendirmek amacıyla 26 ifadeden oluşan Yetenek Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeklere ek olarak katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 10 soruya yer verilmiş olup, anket formu toplam 48 ifadeden oluşmaktadır. 748 katılımcıdan oluşan örneklem grubundan elde edilen verilerin analizinde yapı geçerliliği için keşfedici faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve hipotez testleri için moderasyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Yapılan güvenilirlik analizleri sonucunda araştırmada kullanılan ölçeklerin bilimsel standartlara uygun ve yüksek derecede güvenilir olduğu teyit edilmiştir. Bulgular, teknofobinin iş güvencesi algısını anlamlı ve negatif yönde etkilediğini (H1), yetenek yönetiminin iş güvencesi algısını anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini (H2), yetenek yönetiminin ise teknofobinin iş güvencesi algısı üzerindeki negatif etkisi üzerinde moderatör bir role sahip olduğunu (H3) göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, dijital dönüşümün işgücü üzerindeki etkisinin yalnızca teknik veya ekonomik değil, aynı zamanda psikolojik bir boyutu olduğunu ve etkin yetenek yönetiminin, özellikle risk altındaki mavi yakalı çalışanlar için stratejik bir koruma kalkanı işlevi görebileceğini bilimsel olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of the workforce's level of technophobia on their perception of job security during the digital transformation process, and the moderating role of talent management as a corporate strategy in this process. The research was conducted on a sample of 748 blue-collar production workers employed in the metal industry, one of the sectors most intensely affected by digital transformation. The selection of this group was driven by the fact that they represent one of the employee groups facing the highest risk of job loss in the face of technologies with the potential to replace them. The study utilised the Job Security Perception Scale, comprising six items, to measure participants' perceptions of job security; the Technophobia Scale, comprising six items, to determine their levels of fear and anxiety regarding technology; and the Talent Management Scale, comprising 26 items, to assess their perceptions of talent management practices within organisations. In addition to these scales, the questionnaire included 10 questions designed to determine the participants' socio-demographic characteristics, bringing the total number of items to 48. In the analysis of the data obtained from the sample group of 748 participants, exploratory factor analysis was used to assess construct validity, confirmatory factor analysis was employed, and moderation analysis techniques were applied for hypothesis testing. The results of the reliability analyses confirmed that the scales used in the study meet scientific standards and are highly reliable. The findings indicate that technophobia has a significant and negative effect on the perception of job security (H1), whilst talent management has a significant and positive effect on the perception of job security (H2), furthermore, talent management plays a moderating role on the negative effect of technophobia on the perception of job security (H3). In conclusion, the study scientifically demonstrates that the impact of digital transformation on the workforce has not only technical or economic dimensions, but also a psychological dimension, and that effective talent management can serve as a strategic protective shield, particularly for blue-collar workers at risk.