Flyback dönüştürücü tabanlı led sürücü devresinin tasarımı ve kontrolü
Design and control of led driver circuit with flyback converter
  1. Tez No: 1014061
  2. Yazar: HATİCE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAGUN KÜRŞAT YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, flyback dönüştürücü topolojisi kullanılarak 24W gücünde LED sürücü devresi tasarlanmıştır. Tasarlanan dönüştürücü bulanık mantık denetleyicisi ve PI denetleyici yapılarıyla kontrol edilerek karşılaştırılması sunulmuştur. Kullanılan PI denetleyiciye ait kontrol katsayıları metasezgisel optimizasyon algoritmalarından parçacık sürü optimizasyon ve kızıl tilki optimizasyon algoritmaları kullanılarak optimize edilmiştir. Sistemin ilk olarak MATLAB/Simulink ortamında benzetimi yapılmış ardından gerçeklemesi yapılmıştır. Simülasyon ve gerçeklemeye ait grafikler çalışmada sunulmuştur. Elde edilen grafikler sonucunda simülasyon ortamında bulanık mantık denetleyici ile sistemde aşım ve sürekli hal hatası yoktur ve 0,4ms yerleşme zamanına sahiptir. PI denetleyici ile sistemde %12,08 aşım oluştuğu, sürekli hal hatası olmadığı ve 2ms yerleşme zamanına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Gerçekleme devresinden elde edilen grafikler incelendiğinde ise bulanık mantık denetleyici ile çıkış geriliminde aşım olmadığı ve 0,1V sürekli hal hatası olduğu, PI denetleyici ile sistemde %17,8 aşım olduğu ve 0,1V sürekli hal hatası gözlemlenmiştir. Elde edilen grafikler incelendiğinde bulanık mantık denetleyici aşım ve yerleşme zamanı kriterlerinde daha iyi performans gösterirken sürekli hal hatası bakımından PI denetleyici ile benzer sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a 24W LED driver circuit has been designed using a flyback converter topology. The designed converter is controlled using fuzzy logic and PI controller architectures, and their performance comparison control methods is presented. The control parameters of the PI controller have been optimized using metaheuristic optimization algorithms, specifically particle swarm and red fox optimization. The system has first been simulated in MATLAB/Simulink and then implemented in real time. Graphs belonging to the simulation and implementation are presented in the study. The results of the graphs show that in the simulation environment, the system exhibits no overshoot or steady-state error with the fuzzy logic controller and a settling time of 0.4 ms. With the PI controller, the system exhibits 12.08% overshoot, no steady-state error, and a settling time of 2 ms. Upon examining the graphs obtained from the implementation circuit, it was observed that with the fuzzy logic controller, there was no overshoot in the output voltage and a steady-state error of 0.1 V. In contrast, with the PI controller, the system exhibited a 17.8% overshoot and a steady-state error of 0.1 V. Upon examining the obtained graphs, it has been observed that the fuzzy logic controller performs better on the overshoot and settling time criteria, while yielding results similar to the PI controller on steady-state error.