Postmodern Vizyonda Görsel Hikâye Anlatımı ve İzleyici-Yapıt Etkileşimi
Visual Narrative and Engagement Between Viewers and Artworks in Postmodern Perspectives
- Tez No: 1014062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BOZTEPE MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı (disiplinlerarası)
Özet
1930'lu yılların başında modern sanat pratiklerinin sorgulanması postmodern sanatın doğmasında etkili olmuştur. Üst sanat anlayışının reddedilmesi sanat pratiklerinde yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günlük objeler, hazır yapım nesneler, bedenler ve mekanlar sanatın malzemesi haline gelmiş, beyaz küp terk edilerek sanat ve sanatçının üstünlüğü reddedilmiştir. Anlatı yapısının parçalanması ile modern sanat eserlerinin akışkan hikâye anlatımı yerini bulmaca vari bir akışa bırakmış, izleyici, eser ve sanatçı arasında aktif bir etkileşim hedeflenmiştir. Sanat eserlerinin kurgusundaki bu değişim görsel hikâye anlatımını değiştirerek izleyici ve eser arasında yeni bir bağ yaratmıştır. Pasif konumundan çıkan izleyici aktif hale gelerek eserin anlam üretiminde söz sahibi olmuştur. Bu araştırmada postmodern sanat alanında görsel hikâye anlatımındaki değişim incelenerek, izleyici- yapıt- sanatçı arasında yeni kurulan düzen açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The questioning of modern art practices in the early 1930s played a significant role in the emergence of postmodern art. The rejection of the concept of“high art”led to the development of new artistic methods and practices. Everyday objects, readymades, the human body, and spaces became materials of artistic production, while the traditional“white cube”exhibition space was abandoned, and the superiority of both art and the artist was challenged. As narrative structures became fragmented, the linear storytelling characteristic of modern artworks gave way to a puzzle-like narrative structure, aiming to establish active interaction among the viewer, the artwork, and the artist. This transformation in the construction of artworks reshaped visual storytelling and created a new relationship between the viewer and the artwork. No longer a passive observer, the viewer assumed an active role and became a participant in the production of meaning. This study examines the transformation of visual storytelling within the context of postmodern art and explains relationship among the viewer, the artwork, and the artist.