The rise of China and its foreign policy motivations in Central Asia: A neoclassical realist perspective
Çin'in yükselişi ve Orta Asya'daki dış politika motivasyonları: Neoklasik realist bir perspektif
- Tez No: 1014076
- Danışmanlar: DR. KEVİN GRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
1990'ların ortalarından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'nin (bundan sonra“Çin”olarak anılacaktır) küresel bir ekonomik güç olarak yükselişi, Orta Asya ülkeleriyle (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan) karşılıklı kazanca dayalı iş birliğinin artmasına yol açmıştır. Çin bu kazan-kazan yaklaşımını benimsediğinde, küresel, bölgesel ve içsel değişkenlerden etkilenmektedir; zira büyük güçlerin dış politika motivasyonları küresel, bölgesel ve iç politik faktörlerin birleşiminden oluşmaktadır. Çin'in motivasyonları hem maddi çıkarları hem de düşünsel/ideasyonel çıkar ve fikirleri kapsamaktadır. Bu çalışma, Çin'in Orta Asya'daki dış politikasının ardındaki motivasyonları incelemektedir. Konstrüktivistlerin ve saldırgan realistlerin beklentilerinin aksine, bu motivasyonlar öncelikle fikirler tarafından yönlendirilmemekte ya da yalnızca yapısal etkilerden kaynaklanmamaktadır. Aksine, bu motivasyonların nedenlerini şekillendiren karmaşık bir ilişki söz konusudur. Bu nedenle çalışma, neoklasik realist bir yaklaşımı benimsemektedir.
Özet (Çeviri)
The rise of the People's Republic of China (which will hereafter be referred to as“China”) as a world economic power since the mid-1990s has led to an increase in win-win cooperation with Central Asian countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan). When China adopts a win-win approach, it is affected by global, regional, and domestic variables; this is because the foreign policy motivations of the great powers are comprised of global, regional and domestic factors. China's motivations include material and ideational interests and ideas. The present study evaluates the motivations behind China's foreign policy in Central Asia. Contrary to the expectations of constructivists and offensive realists, these motivations are not primarily directed by ideas, or based purely on structural effects. Rather, there is a complex relationship informing the causes of the motivations. Therefore, this study will adopt a neoclassical realist approach.