Aerial Surveillance of Disjoint Irregular Areas by a Homogeneous Fleet
Homojen Bir Filo Tarafından Ayrık Düzensiz Alanların Havadan Gözetimi
  1. Tez No: 1014077
  2. Yazar: ECEM USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Havadan Gözetleme Problemi (ASP) kapsamında düzensiz şekilli bölgeler için homojen bir İnsansız Hava Aracı (İHA) filosu tarafından gözetimin planlanması için matematiksel modeller geliştiriyor ve çözüm yaklaşımları öneriyoruz. Sistematik bir kapsama sağlamak amacıyla her bölge özdeş dairelerle kaplanmaktadır. Çalışmada iki farklı çözüm yaklaşımı sunulmaktadır. İlk yaklaşım, şehirlerin kümelere ayrıldığı klasik Gezgin Satıcı Probleminin (TSP) bir uzantısı olan Çoklu Kümelenmiş Gezgin Satıcı Problemini (mCTSP) formüle eder. Bu modelde, belirli bir küme içindeki tüm şehirler, bir veya daha fazla satıcı tarafından ardışık olarak ziyaret edilmelidir. Özellikle karmaşıklığı yüksek problemlerde mCTSP'nin çözüm sürelerinin uzun olması ve optimal sonuç elde edilememesi nedeniyle problemin daha küçük alt problemlere ayrıldığı bir çözüm yaklaşımı önerilmektedir. Önerilen yaklaşımda, matematiksel modele ek olarak, teklik-çiftlik eşliğine duyarlı bir optimal geçiş algoritması oluşturmak üzere Genelleştirilmiş Seyahat Eden Satıcı Probleminin (GTSP) bir uzantısı geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşım ile toplam transfer maliyeti elde edilmiştir ve sonuçlar mCTSP'nin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we develop mathematical models and propose solution approaches for the surveillance planning of a homogeneous Unmanned Aerial Vehicle (UAV) fleet covering irregular- shaped regions within the framework of the Aerial Surveillance Problem (ASP). To ensure systematic coverage, each area is discretized using identical circles. This study presents two distinct solution approaches. The first approach formulates the Multiple Clustered Traveling Salesman Problem (mCTSP), an extension of the classic TSP where cities are partitioned into clusters. In this model, all cities within a given cluster must be visited consecutively by one or more salesmen. Especially for high-complexity problems, a solution approach is proposed in which the problem is partitioning into smaller subproblems, due to the long computation times of the mCTSP and its inability to obtain optimal solutions. In the proposed approach, in addition to the mathematical model, an extension of the Generalized Traveling Salesman Problem (GTSP) is developed to construct a parity-sensitive optimal transition algorithm. The total transition cost was obtained using the proposed approach, and the results were compared with those of mCTSP.