Research toward quantification of liquidity risk
Likidite riskinin sayısallaştırılmasına yönelik araştırma
  1. Tez No: 1014085
  2. Yazar: DOĞAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. COLIN LAWRENCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cıty Unıversıty London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, likidite riskini analiz etmeyi ve nicelleştirmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel likidite riski tanımları ve ölçüm yaklaşımları incelendikten sonra, geleneksel Riske Maruz Değer (VaR) varsayımlarının ve FSA'nın (Finansal Hizmetler Otoritesi) nicel çerçevesinin dezavantajlarına dikkat çekilmektedir. Bu çalışmada, likidite riski tek başına bağımsız bir unsur olarak analiz edilmekten ziyade, piyasa riskine entegre edilerek yapılandırılmakta ve bunun gerekçeleri sunulmaktadır. İşlem maliyeti ile maruz kalınan risk arasındaki ödünleşim (trade-off) nedeniyle, likiditeye uyarlanmış riske maruz değer (LVaR) kavramına odaklanılmaktadır. LVaR modellerine ilişkin literatür taramasının ardından, bir portföyde nakde çevrilen varlıkların optimum elde tutma süresini türetmesi sebebiyle Hisata ve Yamai (2000) modeli tercih edilmiş ve bu model, aktif-pasif yönetimine uygulanmak üzere temel bir teorik model ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to analyse and quantify liquidity risk. After reviewing the conventional liquidity risk definitions and measurement approaches, I point at the drawbacks of conventional VaR assumptions and FSA's quantitative framework. Rather than analysing liquidity risk as a stand-alone basis, this study builds up integrating it into market risk and gives reasons why. I focus on liquidity adjusted value-at-risk or LVaR because of its trade-off between transaction cost and exposure risk. After researching the literature for LVaR models, I pick Hisata and Yamai (2000) because of its derivation of optimal holding period of liquidated assets in a portfolio and link it to a basic theoretical model to apply into asset liability management.