Bir galvaniz tesisinin enerji analizi
Energy analysis of a galvanizing plant
- Tez No: 1014101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, galvaniz hattında kullanılan tav fırınının ayrıntılı termodinamik analizini gerçekleştirerek fırının mevcut enerji performansını ortaya koymak, proses sırasında meydana gelen ısı ve enerji kayıplarını nicel olarak belirlemek ve bu kayıpların azaltılmasına yönelik iyileştirme potansiyellerini değerlendirmektir. Bu kapsamda, galvanizli ve tavlı tel üretim süreçlerinde kullanılan elektrik ve yakıt enerjisinin daha verimli kullanılması hedeflenerek üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlı bir sistem yaklaşımının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada tav fırını için kütle ve enerji dengeleri kurulmuş, ısı transfer mekanizmaları detaylı olarak incelenmiştir. Baca gazı ile atmosfere atılan enerjinin reküperatör uygulaması sayesinde yıllık bağlamda elde edilebilecek tasarruf miktarları 17.920,00 Nm3/yıl, 34,76 tCO2/yıl ve 14,78 TEP/yıl olarak hesaplanmaktadır. Bu bağlamda, termodinamik analiz ile belirlenen enerji ihtiyacı ve kazanımlarının haricinde tesisin elektrik tüketiminin çevreci bir yaklaşımla karşılanabilmesi amacıyla güneş enerjisine dayalı bir fotovoltaik sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, Osmaniye ili Toprakkale Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir galvanizli tel üretim fabrikasının elektrik ihtiyacının çevreci bir yaklaşımla karşılanması amacıyla PVsyst 7.2.21 simülasyon yazılımı kullanılarak fotovoltaik sistem tasarımı ve performans analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan simülasyonlar neticesinde, tasarlanan fotovoltaik sistemin yıllık 4.228,9 MWh enerji üreteceği ve bu sayede 14.201.376,56 ₺ tutarında yıllık bir tasarruf sağlanacağı tespit edilmiştir. Ayrıca, sistemin yıllık ortalama %48,62 yük karşılama oranında çalışacağı, yatırım maliyetini yaklaşık 2,83 yılda amorti edeceği ve iç karlılık oranının %35,38 olacağı belirlenmiştir. Elde edilen bu bulgular, projenin hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli avantajlar sunduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the current energy performance of the annealing furnace used in the galvanizing line by performing a detailed thermodynamic analysis, to quantitatively determine the heat and energy losses occurring during the process, and to evaluate the potential for improvement to reduce these losses. In this context, the goal is to reduce production costs and develop an environmentally friendly system approach by aiming for more efficient use of electrical and fuel energy used in the galvanized and annealed wire production processes. In this study, mass and energy balances were established for the annealing furnace, and heat transfer mechanisms were examined in detail. The amount of energy savings that can be achieved annually through the application of a recuperator to recover the energy lost to the atmosphere via flue gas is calculated as 17,920.00 Nm³/year, 34.76 tCO2/year, and 14.78 TEP/year. In this context, in addition to the energy needs and gains determined by thermodynamic analysis, a photovoltaic system design based on solar energy was implemented to meet the facility's electricity consumption in an environmentally friendly way. Within the scope of this study, a photovoltaic system design and performance analysis were carried out using PVsyst 7.2.21 simulation software to meet the electricity needs of a galvanized wire production factory operating in the Toprakkale Organized Industrial Zone of Osmaniye province with an environmentally friendly approach. As a result of the simulations, it was determined that the designed photovoltaic system will generate 4,228.9 MWh of energy annually, thus providing an annual saving of ₺14,201,376.56. Furthermore, it was determined that the system will operate at an average annual load coverage rate of 48.62%, amortize the investment cost in approximately 2.83 years, and have an internal rate of return of 35.38%. These findings demonstrate that the project offers significant advantages in terms of both economic and environmental sustainability.