Deep soil improvement methods
Derin zemin iyileştirme metotları
  1. Tez No: 295443
  2. Yazar: GÖKÇE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Temel sistemi tasarımında, zeminin inşa edilmesi planlanan yapı yükleri altında göstereceği davranış tasarımdaki en önemli etkendir. Temel tasarımı zeminin mühendislik özelliklerine ve davranışına göre yapılmaktadır. Eğer zemin yapıdan gelen yükleri taşıyamıyor ya da bu yükler altında zeminde oturma meydana geliyorsa temel sisteminde yapılan değişiklikle bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ayrıca deprem etkisi ile zeminde meydana gelen sıvılaşma da üzerindeki yapı için oldukça önemli bir sorundur. Sıvılaşma problemi de gene derin temel uygulamasıyla ortadan kaldırılabilir. Son yıllarda zeminle ilgili karşılaşılan sorunların çözümünde temel sistemindeki değişikliğe alternatif olarak zemin iyileştirme yöntemleri de tercih edilmeye başladı. Zemin iyileştirme işleminin amacı; zeminin taşıma kapasitesini arttırmak, oturmayı ve sıvılaşmayı engellemek, zemine mukavemet kazandırmak ve permeabilitesini azaltmaktır. Zemin iyileştirme uygulamalarının yaygınlaşması ve derin temel sistemine göre tercih edilme sebeplerinden biri de daha ekonomik olmasıdır.Zemin iyileştirme yöntemlerini genel olarak ikiye ayırabiliriz: Yüzeysel Zemin İyileştirme Yöntemleri ve Derin Zemin İyileştirme Yöntemleri. Bu tez çalışmasında ağırlıklı olarak derin zemin iyileştirme yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca, derin zemin iyileştirme yöntemlerine uygulamalardan da örnekler verilmiştir. Uygulama örneği olarak Türkiye'de en çok uygulanan zemin iyileştirme yöntemlerinden `Jet Grouting' ve `Dinamik Kompaksiyon' yöntemleri incelenerek değerlendirme yapılmıştır. Jet Grout uygulama örneği olarak; Türkiye'nin güneyindeki bir Demir Çelik Tesisi kapsamında yapılan Soğuk Haddehane - Galvaniz Kaplama - Boyahane Binası, Dinamik Kompaksiyon uygulama örneği olarak da; bir Demir Çelik Tesisi kapsamında inşa edilen Sac Servis Merkezi ve Soğuk Haddehane Tesisi inşaatları anlatılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In foundation design, soil behaviour that is designed under structural loads is the most important factor. Foundation design is made according to engineering properties of soils and its behaviour. If soil cannot bear structural loads or settlement occurs under these loads by changing the foundation system these problems can be removed. Furthermore, liquefaction which occurs by earthquake impact is an important problem for structure. Liquefaction problem can also be removed by deep foundation application. During the recent years, solution of encountered soil problems as an alternative of foundation system modification it has begun preffering soil improvement methods. The aim of soil improvement methods are; increasing bearing capacity of soil, preventing settlement and liquefaction, obtaining strength for soil and decreasing permeability. One of the reasons for increasing applications of soil improvement and preferring them to deep foundation system is that they are economic.Soil improvement methods may be divided two categorizes: Shallow Improvement Methods and Deep Improvement Methods. In this thesis, predominantly deep soil improvement methods are investigated. Therefore, deep soil improvement case studies are given. As a case study jet grouting and dynamic compaction methods which are one of the most popular methods are investigated and considered. An Iron and Steel Plant Cold Mill ? Galvanized Coating - Dyehouse Building Project in South Part of the Turkey is given as a jet grout case study. Furthermore as an another example, an Iron and Steel Plant Slitting Cutting Package Service and Cold Mill Project is given as a dynamic compaction case study.