Evde ve yurtta yaşayan üniversiteli kız öğrencilerinin beslenme profili ve bağırsak mikrobiyota metabolitlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional profile and gut microbiota metabolites of female university students living at home and in dormitories
  1. Tez No: 1014104
  2. Yazar: RÜMEYSA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Üniversite eğitimi görmek için aile evinden ayrılarak yurtta kalmaya başlayan genç yetişkinler alıştıkları beslenme düzeninin bozulması ve tükettikleri besin içeriklerinin değişimi ile karşılaşmaktadırlar. Yurtta çıkan yemeklerin yeterli kalitede olmaması veya çeşitli çevresel faktörler nedeniyle yurtta kalan öğrencilerin fast-food ve sağlıksız yağ gibi uzun süreli tüketim sonucu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek gıdaları tüketimleri artmaktadır. Bu çalışma üniversitede yurt ortamında kalan ve aileleriyle evde yaşayan sağlıklı genç kız öğrencilerin beslenme profilleri arasındaki farklılıkları biyokimyasal olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-30 yaş aralığında, kronik hastalığı bulunmayan, yurt (n=54) ve ev (n=47) ortamında yaşayan toplam 101 sağlıklı kadın gönüllünün serum ve gaita numuneleri dahil edilmiştir. Katılımcıların besin tüketim sıklığı anketi ile beslenme profilleri tespit edilmiştir. Serum triptofan ve triptofan metabolitleri LC-MS/MS cihazı ile, serum lipopolisakkarit bağlayıcı protein düzeyleri ELISA ile, gaita numunelerinde kısa zincirli yağ asitlerinin düzeyi ise gaz kromatografi-alev iyonizasyon dedektörü ile tespit edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 20'de parametrik ya da non-parametrik testlerle yapılmıştır (p < 0,05). Besin tüketim kayıtları, yurt grubunda işlenmiş gıdaların ve margarin tüketiminin anlamlı derecede yüksek olduğunu; ev grubunda ise taze sebze, meyve ve lif alımının baskın olduğunu göstermiştir. Gaitada asetik asit düzeyi ev grubunda anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. İzobütirik asit, izovalerik asit ve valerik asit seviyeleri yurt grubunda anlamlı yükseklik göstermiştir. Bütirik asit ve serum LBP düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir fark izlenmemiştir. Serum triptofan düzeyleri ev grubunda anlamlı düzeyde yüksek çıkarken triptofan-kinürenin yolağı metabolitlerinde istatistiksel bir anlamlılık görülmemiştir. Sonuç olarak yurtta kalan öğrencilerin serum triptofan ve asetik asit seviyeleri düşük, izovalerik ve izobütirik asit seviyeleri yüksek bulunmuştur. Bulgular yurtta kalan genç bireylerin diyet düzenlemelerinin metabolik hastalıklardan korunmada rol oynayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Young adults who move away from their family homes to reside in dormitories for university education experience a disruption in their accustomed dietary patterns and shifts in the nutritional composition of their food intake. Due to the poor quality of the food served in dormitories or various environmental factors, students living in dormitories are increasingly consuming foods such as fast food and unhealthy fats, which can lead to serious health problems if consumed over the long term. This study aimed to biochemically assess the differences in the nutritional profiles of healthy female college students living in dormitories and those living at home with their families. The study included serum and stool samples from a total of 101 healthy female volunteers aged 18–30 who presented to the Family Medicine Clinic at Selçuk University Faculty of Medicine; these participants had no chronic illnesses and lived in dormitories (n=54) and at home (n=47). The participants' dietary profiles were determined using a food frequency questionnaire. Serum tryptophan and tryptophan metabolites, serum lipopolysaccharide-binding protein, and short-chain fatty acid levels in fecal samples were determined using LC-MS/MS, ELISA, and gas chromatography with a flame ionization detector, respectively. Data analysis was performed using parametric or non-parametric tests in SPSS 20 (p< 0.05). Food consumption records showed that consumption of processed foods and margarine was significantly higher in the dormitory group, while intake of fresh vegetables, fruits, and fiber was predominant in the home group. Acetic acid levels in stool were significantly higher in the home group. Isobutyric acid, isovaleric acid, and valeric acid levels were significantly higher in the dormitory group. No significant difference was observed between the groups in butyric acid and serum LBP levels. While serum tryptophan levels were significantly higher in the home group, no statistical significance was observed in the metabolites of the tryptophan-kynurenine pathway. In conclusion, serum tryptophan and acetic acid levels were found to be low, while isovaleric and isobutyric acid levels were high in dormitory group. The findings suggest that dietary adjustments in dormitory group may play a role in protecting against metabolic diseases.