Yüksek şiddetli aralıklı yüklenme sonrası uygulanan farklı toparlanma yöntemlerinin etkileri
Effects of different recovery methods applied after high-intensity interval exercise
  1. Tez No: 1014105
  2. Yazar: MÜŞERREF DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yüksek şiddetli aralıklı yüklenme (YŞAY) sonrasında soğuk oda (−110 °C, 3 dk), elektromiyostimülasyon (EMS) ve pasif toparlanmanın kas hasarı biyobelirteçleri, inflamasyon, kas morfolojisi ve sıçrama performansı üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: On altı antrenmanlı erkek, randomize çapraz (crossover) tasarımda koşu bandında %130 hVO₂maks şiddetinde (45 sn yüklenme / 45 sn dinlenme) tükenene kadar YŞAY uygulamıştır. Her oturum sonrasında soğuk oda, EMS veya pasif toparlanma randomize sırada uygulanmıştır. Kreatin kinaz (CK), miyoglobin (MYO), lökosit (WBC) ve nötrofil (NEU) düzeyleri egzersiz öncesi (Ön-YŞAY), egzersiz hemen sonrası (YŞAY-S), toparlanma sonrası 24. saat (TS-24s) ve 48. saatte (TS-48s); ultrasonla vastus lateralis kas çapı ve pennasyon açısı ile dikey sıçrama (CMJ) parametreleri Ön-YŞAY, YŞAY-S, toparlanma hemen sonrası (TS), TS+10 dk, TS-24s ve TS-48s zaman noktalarında ölçülmüştür. Veriler doğrusal karma modellerle (LMM) analiz edilmiştir. Bulgular: YŞAY tüm koşullarda benzer iş yükü oluşturmuştur (p > 0,05). CK (p = 0,080), MYO, WBC ve NEU'de anlamlı ya da sınırda anlamlı zaman ana etkileri saptanmış; ancak hiçbir biyokimyasal parametrede grup × zaman etkileşimi anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Kas çapında soğuk oda grubunda TS-24s ve TS-48s'de pasif gruba kıyasla anlamlı etkileşim saptanmıştır (β = +0,119 ve +0,121 cm; p = 0,026). Pennasyon açısı ve CMJ parametrelerinde anlamlı grup × zaman etkileşimi yoktur (p > 0,05). Tüm gruplarda egzersiz sonrası CK, MYO artışı ve sıçrama performansında düşüş anlamlıdır (p < 0,05). Sonuç: Soğuk oda, EMS ve pasif toparlanma YŞAY sonrası kas hasarı, inflamasyon ve sıçrama performansı üzerinde benzer etkiler göstermiştir. Bununla birlikte, soğuk oda uygulaması kas çapının korunmasında olumlu bir etki ortaya koymuştur. Bulgular, toparlanma stratejilerinin bireysel özellikler ve performans hedefleri doğrultusunda planlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the acute effects of cold chamber (−110 °C, 3 min), electrical muscle stimulation (EMS), and passive recovery on muscle damage biomarkers, inflammation, muscle morphology, and jump performance after high-intensity interval loading (HIIT). Methods: Sixteen trained males performed HIIT on a treadmill (130% vVO₂max, 45 s work / 45 s rest) until exhaustion in a randomized crossover design. After each session, cold chamber, EMS, or passive recovery was applied in random order. Creatine kinase (CK), myoglobin (MYO), leukocytes (WBC), and neutrophils (NEU) were measured at pre-exercise (PRE), immediately post-exercise (POST), 24 h post-recovery (PR-24h), and 48 h post-recovery (PR-48h). Vastus lateralis muscle thickness and pennation angle via ultrasound, and countermovement jump (CMJ) parameters were measured at PRE, POST, immediately post-recovery (PR), PR+10 min, PR-24h, and PR-48h. Data were analyzed using linear mixed models (LMM). Results: HIIT produced similar workload across conditions (p > 0.05). Significant or borderline significant main effects of time were found for CK (p = 0.080), MYO, WBC, and NEU; however, no group × time interaction was significant for any biochemical parameter (p > 0.05). For muscle thickness, the cold chamber group showed significant interactions at PR-24h and PR-48h compared to passive recovery (β = +0.119 and +0.121 cm; p = 0.026). No significant group × time interactions were found for pennation angle or CMJ parameters (p > 0.05). Post-exercise increases in CK, MYO, and decreases in jump performance were significant across all groups (p < 0.05). Conclusion: Whole-body cryotherapy, EMS, and passive recovery demonstrated similar effects on muscle damage, inflammation, and jump performance following high-intensity interval exercise (HIIE). However, whole-body cryotherapy showed a beneficial effect on the preservation of muscle thickness. These findings suggest that recovery strategies should be planned according to individual characteristics and performance goals.