Atom transfer radikal polimerizasyonu ile yağların stirenlenmesi
Styrenezation of oils by using atom transfer radical polymerization
  1. Tez No: 101411
  2. Yazar: SAMİ ÇALICA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNÇER ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ATOM TRANSFER RADİKAL POLIMERIZASYONU İLE YAĞLARIN STİRENLENMESİ ÖZET Sentetik polimer kimyasının en önemli hedefi yalnızca moleküler ağırlığın ve polimer zincirinin polidispersitesinin ( Mw/Mn ) kontrolünü kazanmak değil aynı zamanda polimerin yapısının ve son grupların kontrolünü de kazanmaktır. Sonlanmalann ve transferlerin yer almadığı yaşayan polimerizasyon bu hedeflere ulaşmadaki en iyi teknik olarak yerini almıştır. Anyonik, katyonik veya grup transfer polimerizasyonlan incelenmiş yaşayan polimerizasyon teknikleri olup bunlar özel deneysel şartlar gerektirdiğinden bu işlemlerin endüstride kullanımım zorlaştırmıştır. Kontrollü / yaşayan radikal polimerizasyonlan üzerinde yapılan daha sonraki çalışmalarda sonlarıma ve transfer reaksiyonlarının tamamiyle kaldınlmamasma rağmen bu reaksiyonların katkısının çok düşük kaldığı görülen en başarılı kontrollü/yaşayan radikal polimerizasyonu tekniği olan atom transfer radikal polimerizasyonu, ATRP, geliştirilmiştir. ATRP'nun birçok monomere etkili olarak uygulanabileceği ispatlanmış ve polimer kimyasında yapı içindeki yeni olasılıkların sağlanmasına, yapı dizaynına ve monomerler ile yeni maddelerin geüştirilmesine imkan tanımıştır. Bu çalışmada atom transfer radikal polimerizasyonu kullanılarak keten yağı ve ayçiçek yağının stirenlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için gliseroliz reaksiyonu ile kısmi gliseridler elde edilmiş ve başlatıcıyı elde etmek içinde kısmi gliseridler 2- bromopropionil bromür ile reaksiyona sokulmuştur. Sabunlaşma değeri ve 'H-NMRspektrumu sonucundan kısmi gliseridlerdeki hidroksil guruplarına 2- bromopropionil bromürün takıldığı görülmüştür. CuBr başlaücı sistem içinde katalizör olarak uygun bir ligandla birlikte kullanılmıştır. Polimerizasyon heterojen ortamda gerçekleşmesine rağmen polidispersite 1.5-1.8 aralığına kadar düşmüştür. 1/1/1 ve 1/1/2 molar ekivalent oranlarda başlatıcı / katalizör/ligand kullanılarak ATRP yapılmış ve polidispersite üzerinde önemli bir değişme olmamıştır. Stiren miktarı arttırıldığında da polidispersitenin üzerinde önemli bir değişiklik olmadığı görülmüştür. ATRP' dan elde edilen ürünlerle karşılaştırmak amacıyla klasik yolla keten yağının stirenlenmesi işlemi yapılmış ve ürünlerin film özellikleri incelenmiştir. ATRP'dan elde edilen ürünlerin film özellikleri fleksibilite hariç iyi neticeler vermiştir. vu
Özet (Çeviri)
STYRENEZATION OF OILS BY USING ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION SUMMARY One of the most important goal of synthetic polymer chemistry is gain to control not only over the molecular weights and polydispersities of polymer chains but also their architecture and end-groups. Living polymerization, in which neither transfer nor termination takes place, appeared to be the best technique to reach this target. Mainly performed by anionic, cationic or group transfer polymerization, living polymerizations require specific experimental conditions that often make their industrial application difficult. Recently, controlled/living approaches to radical polimerizations were reported. In these processes, the contribution of termination and transfer reactions remains very low, although they can not be completely eliminated. One of the most succesful controlled/ living radical polymerization methods developed is atom transfer radical polymerizations, ATRP. ATRP has been proven to be effective for a wide range of monomers and appears to be a powerful tool for the polymer chemist, providing new possibilities in structural and architectural design and allowing the development of new materials with monomers currently available. In this study, styrenated oils based on linseed and sunflower oils were prepared by using atom transfer radical polymerization (ATRP). For this purpose partial glycerides were obtained by the glcerolysis reaction and then reacted with 2- bromopropionyl bromide to obtain initiators. Soponification value and 'H-NMR spectra results showed that 2-bromopropionyl bromide attached to partial glycerides through hyroxyl groups. CuBr were used as catalyst and ligand components, respectively, of the initiator system. Although polymerization was carried out in heterogenous medium, polydispersity values as low as 1.5-1.8 were reached. Polymerization was carried out at two ratios“initiators/ CuBr/ ligand”1/1/1 and 1/1/2, and this change showed no effect on the polydispersity. In addition, styrene amount was increased but it showed no effect on the polydispersity as well. Styrenezation of linseed oil by classical method was performed and film properties of the obtained sample and the others obtained from ATRP were determined. The product of ATRP showed better film properties except flexbility compared to classical sample. V1U