Atom transfer radikal polimerizasyonu ile biyobuzunur iki kollu poli(3-hidroksiundesenoat)-graft-polimetilmetakrilat (PHU-g-PMMA) ve poli(3-hidroksiundesenoat)-graft-poliakrilonitril (PHU-g-PAN) graft kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu
Atom transfer radi̇cal polymeri̇zati̇on with biodegradable two-arm of poly(3-hydroxyundecenoat) -graft-polymethylmethacrylate (PHU-g-PMMA) and poly(3-hydroxyundecenoat) -graft-polyacryloni̇tri̇le(PHU-g-PAN) graft synthesi̇s of copolymer, characterization
- Tez No: 397326
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SAVAŞKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin amacı, ilaç salınımı ve doku mühendisliği için potansiyel bir araç olarak kullanılabilen biyouyumlu ve biyobozunur graft kopolimerleri üretmek için Atom Transfer Radikal Polimerizasyonunun(ATRP) kullanımını sağlamaktır.Bu tez iki bölüm içermektedir. Birinci bölüm, Poli(3-hidroksiundesenoat)(PHU)'ın bromlandırılmasını ve farklı reaksiyon şartlarında, iki kollu makro başlatıcı Poli(3-hidroksiundesenoat)'ın (PHU-Br)/CuBr/2,2'-bipiridin katalizör sistemi kullanılarak metilmetakrilatın(MMA)'ın ATRP ile biyobozunur ve biyouyumlu Poli(3-hidroksiyundesenoat)-graft-Polimetilmetakrilat, (PHU-g-PMMA) graft kopolimerin sentezini açıklamaktadırİkinci bölümünde,Poli(3-hidroksiundesenoat)-graft-Poli(akrilonitril), (PHU-g-PAN) graft kopolimeri iki kollu makro başlatıcı Poli(3-hidroksiundesenoat) (PHU-Br)/CuBr/2,2'-bipiridin katalizör sistemi kullanılarak farklı reaksiyon şartlarında, AN'in ATRP aracılığıyla sentezlendi.PHU-g-PMMA, PHU-g-PAN graft kopolimerlerin karekterizasyonu,1H-NMR, FT-IR, GPC, TGA, TEM ve SEM teknikleri kullanılarak başarıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to employ the use of Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) study in order to create the biocompatable and the biodegradable graft copolymers that can be used as a potential for drug delivery and tissue engineering.This thesis is contains two section. The first section is explained the bromination of Poly(3-hydroxyundecenoat)(PHU) and the synthesis of biodegredable and biocompatable Poly(3-hydroxyundecenoat)-graft-Polymethylmethacrylate,(PHU-g-PMMA)graft copolymers by using two armed macroinitiator Poly(3-hydroxyundecenoat-bromine)(PHU-Br)/CuBr/2,2'-bipyridine catalysist system by ATRP of methylmethacrylate(MMA) at different reaction conditions.In the second section of the thesis, the biodegradable and the biocompatable Poly(3-hydroxyundecenoat)-graft-Polyacrylonitrile(PHU-g-PAN)graftcopolymers were synthesized by using two armed macroinitiator Poly(3-hydroxyundecenoat-bromine) (PHU-Br)/CuBr/2,2'-bipyridine catalysist system via ATRP of AN at different reaction conditions.The characterization of PHU-g-PMMA graft copoymers, PHU-g-PAN graft copoymers was achieved by using 1H NMR, FT-IR, GPC, TGA, TEM and SEM technics.