Eskişehir bölgesi yarık dudak/damak olgularının demografik ve klinik özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of the demographic and clinical characteristics of cleft lip/palate cases in the Eskisehir region
- Tez No: 1014131
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN AYŞE KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2010–Aralık 2025 arasında ameliyat edilen ve takip edilen 236 dudak ve/veya damak yarıklı hastaların retrospektif olarak demografik, klinik özelliklerinin incelenmesi ve güncel veriler ışığında karşılaştırılmasıdır. Etik onayı 02.05.2024 tarihinde alınan, tek merkezli, retrospektif bir çalışma yürütüldü. Veriler hastane ENLIL bilgi sistemi ve 113 hastanın doldurduğu perioperatif standart anket formundan elde edildi. Hastaların anamnezleri, ameliyat raporları, muayene bulguları, tıbbi genetik sonuçları, operasyon geçirme yaşları, ameliyat teknikleri, gingivoplasti yapılıp yapılmadığı, primer rinoplasti yapılıp yapılmadığı, cerrahi sonrası komplikasyonları, yarık tipi ve yarık bölgeleri, hastanın cinsiyeti, gestasyonel yaşı, doğum tipi (sezaryan, vajinal), doğum ağırlığı gibi birçok klinik özelliği retrospektif olarak incelendi. Anne/baba yaşı, annenin hamilelik döneminde enfeksiyon geçirip geçirmediği, hamilelik ile ilişkili bir hastalık geçirip geçirmediği (preeklampsi, gestasyonel diyabet vb.), prenatal tanı alınıp alınmadığı, orofasiyal yarık tanısının doğumdan ne kadar süre sonra konulduğu, hastanın yoğun bakım yatışı olup olmadığı, beslenme türü, ortodontik tedavi görüp görmediği, nazolalveolar molding kullanım durumu, nostril retainer kullanımı, hava yolu problemi olup olmadığı, eşlik eden başka bir konjenital anomali ya da sendromunun olup olmadığı, anne/babanın sigara, alkol ve ilaç kullanım öyküleri, ailede orofasiyal yarık öyküsü, doğum yerleri ve uyrukları, ailenin eğitim seviyesi gibi birçok demografik özellik de detaylı incelenmiştir. Tüm bu veriler hem ulusal hem uluslararası güncel literatür veriler ile karşılaştırıldı ve Türkiye veri havuzuna da yeni bilgiler ile katkı sağlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to retrospectively examine the demographic and clinical characteristics of 236 patients with cleft lip and/or palate who were operated on and followed up at the Eskişehir Osmangazi University, Departmant of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery between January 2010 and December 2025, and to compare them in the current data. A single-center, retrospective study was conducted with ethical approval obtained on 02.05.2024. Data were obtained from the hospital ENLIL information system and perioperative standard questionnaire forms completed by 113 patients. Patients' medical histories, operative reports, their places in the Veau classification, surgical techniques, whether primary rhinoplasty was performed, whether there was dehiscence in the postoperative period, the condition of palatal fistula, hypertrophic scar, the type and regions of the cleft, the patient's sex, gestational age, mode of delivery, birth weight, and many other clinical characteristics were retrospectively examined. Demographic features such as parental ages, whether she had a pregnancy-related disease (preeclampsia, gestational diabetes, etc.), whether prenatal diagnosis was made, how long after birth the diagnosis of orofacial cleft was established, whether the patient required intensive care hospitalization, type of feeding, whether the patient received orthodontic treatment, use of nasoalveolar molding, use of nostril retainer, presence of airway problems, presence of another concomitant congenital anomaly or syndrome, parental history of smoking, alcohol and drug use, family history of orofacial clefts, places of birth and nationalities, and family educational status were also examined in detail. All these data were compared with both national and international current literature, their compatibility was observed, and new information was contributed to the data pool of Turkey.