Fibromiyalji sendromlu hastalarda torasik çıkış sendromu sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of thoracic outlet syndrome in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 1014144
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın ağrı ve duyusal bozukluklarla karakterize kronik bir hastalık olup üst ekstremiteye ait nörojenik yakınmalar sıklıkla bildirilmektedir. Torasik çıkış sendromu (TÇS) ise brakiyal pleksus ve subklavyen damar yapıların torasik çıkış bölgesinde kompresyonu sonucu gelişen nörovasküler bir klinik tablodur. Bu çalışmanın amacı, FMS tanılı hastalarda TÇS sıklığını araştırmak ve klinik bulgular ile fonksiyonel etkilenme arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya American College of Rheumatology kriterlerine göre FMS tanısı alan 57 hasta ile 113 sağlıklı birey olmak üzere toplam 170 çalışma hastası dahil edilmiştir. Çalışmaya girenlere üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) anketi uygulanmıştır. TÇS varlığı; Adson testi, kaldırılmış kolda stres testi (KKST) ve kol germe testi sonuçlarından en az birinin pozitif olması şeklinde değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik ve non- parametrik testler kullanılmış, p<0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.FMS grubunda baş dönmesi, titreme, kollarda yanma ve cisimleri elden düşürme yakınmaları kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha sık saptanmıştır (p<0,001). KKST ve kol germe testi pozitiflikleri FMS grubunda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. DASH skorları FMS hastalarında belirgin olarak artmış olup üst ekstremite fonksiyonlarının daha fazla etkilendiğini göstermiştir (p<0,001). Ayrıca provokatif test pozitifliği bulunan bireylerde yaş, vücut kitle indeksi ve DASH skorlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Fibromiyalji sendromu olan bireylerde torasik çıkış sendromu ile uyumlu klinik bulgular ve provokatif test pozitiflikleri daha sık görülmektedir. FMS hastalarında üst ekstremiteye ait nörojenik semptomların varlığında TÇS açısından klinik değerlendirme yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic disorder characterized by widespread pain and sensory disturbances, frequently accompanied by upper extremity symptoms. Thoracic outlet syndrome (TOS) is a neurovascular condition resulting from compression of the brachial plexus and subclavian vessels at the thoracic outlet region. The aim of this study was to investigate the frequency of TOS in patients with FMS and to evaluate the relationship between clinical findings and functional impairment. A total of 170 participants were included in the study, consisting of 57 patients diagnosed with FMS according to the American College of Rheumatology criteria and 113 healthy controls. Upper extremity function was assessed using the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire. The presence of TOS was defined as positivity in at least one of the following provocative tests: Adson test, elevated arm stress test, or upper limb tension test. Parametric and non-parametric statistical analyses were performed, and p<0.05 was considered statistically significant. Symptoms including dizziness, tremor, burning sensation in the arms, and dropping objects were significantly more frequent in the FMS group compared with controls (p<0.001). Positivity rates of provocative tests were significantly higher in patients with FMS. DASH scores were markedly increased in the FMS group, indicating greater impairment in upper extremity function (p<0.001). Participants with positive provocative tests demonstrated higher age, body mass index, and DASH scores. Clinical findings compatible with thoracic outlet syndrome and provocative test positivity were more common in individuals with fibromyalgia syndrome. Evaluation for TOS should be considered in FMS patients presenting with upper extremity neurogenic symptoms.