Voleybolcularda propriyoseptif antrenmanların bazı performans değerleri teknik beceri ve fonksiyonel harekete etkisi
The effects of proprioceptive training on some performance parameters, technical skills and functional movement in volleyball players
- Tez No: 1014179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma voleybolcularda uygulanan propriyoseptif egzersizlerin seçilmiş performans değerleri, teknik beceri düzeyleri ve fonksiyonel harekete olan etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya deney grubu (n=11, yaş=12.91±0.53) ve kontrol grubu (n=12, yaş=13.25±0.86) olmak üzere toplam 23 kadın voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu sporcuları, altı hafta süresince haftada üç gün rutin voleybol antrenman programlarına ilaveten, her antrenman seansının ön bölümünde uyarlanmış propriyoseptif egzersizler gerçekleştirmiştir. Veri toplama sürecinde, gerekli izinlerin alınmasının ardından velilere gönüllü onam formu imzalatılmıştır. Veri toplama aracı olarak dinamik denge, esneklik, 20 m sürat koşusu, manşet pas, parmak pas, sırt, bacak ve kavrama kuvveti testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup parametrik testler kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, FHA, parmak pas, manşet pas, esneklik ve denge performansında zaman x grup etkileşiminde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur (p<0.05). Ancak 20 m süratte sınırlı düzeyde bir iyileşme görülürken kuvvet parametrelerinde ise anlamlı değişimler gözlemlenmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak, propriyoseptif egzersizlerin bazı seçilmiş performans değerleri üzerinde olumlu etkiler yarattığı ve voleybolcularda teknik beceri ile fonksiyonel performansı iyileştirdiği belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, propriyoseptif egzersizlerin voleybol sporuna yeni başlayanlarda antrenman programlarına ek olarak uygulanmasının faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of proprioceptive exercises applied to volleyball players on selected performance values, technical skill levels, and functional movement. A pre-test-post-test control group experimental design was used in the study. A total of 23 female volleyball players, divided into an experimental group (n=11, age=12.91±0.53) and a control group (n=12, age=13.25±0.86), voluntarily participated in the study. The experimental group athletes performed adapted proprioceptive exercises three days a week for six weeks, in addition to their routine volleyball training program, during the pre-training portion of each session. After obtaining the necessary permissions, voluntary consent forms were signed by the parents. Dynamic balance, flexibility, 20 m sprint, forearm pass, finger pass, back, leg, and grip strength tests were administered as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS 27 software package. The data were found to be normally distributed, and parametric tests were used. According to the analysis results, statistically significant results were found in the time x group interaction for FHA, finger pass, forearm pass, flexibility, and balance performance (p<0.05). However, while a limited improvement was observed in the 20 m sprint, no significant changes were observed in the strength parameters (p>0.05). In conclusion, it was determined that proprioceptive exercises have positive effects on some selected performance values and improve technical skill and functional performance in volleyball players. In line with these findings, it is thought that applying proprioceptive exercises to the training programs of those new to volleyball may be beneficial.