Çöp sızıntı suyu arıtımında magnezyum amonyum fosfat çöktürmesinin uygulama şekilleri ve hava ile sıyırmayla KOİ gideriminin incelenmesi
- Tez No: 101420
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK KABDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Genç çöp sızıntı suları yüksek konsantrasyonlarda organik ve inorganik kirleticiler içeren kompleks atıksulardır. Çöp sızıntı sularının önemli bir bileşeni olan azot alıcı ortamlarda ötrofîkasyona neden olarak su kaynaklarının kalitesini bozmakta ve yararlı kullanımım engellemektedir. Bu nedenle atıksulardan azot giderimine yönelik çalışmalar önem kazanmıştır. Atıksulardan azot gideriminde yaygın bir kullanıma sahip olan biyolojik metotların çevre koşullarına karşı hassas olması, yüksek amonyak konsantrasyonlarının inhibisyon etkisi göstermesi ve düşük sıcaklıklarda verimin azalması gibi dezavantajları vardır. Magnezyum amonyum fosfat çöktürmesi azot gideriminde toksik maddelerden etkilenmemesi, yüksek amonyak konsantrasyonlarında yüksek verim sağlanması ve oluşan çökeltinin gübre olarak kullanılabilme potansiyeli gibi avantajları ile alternatif bir yöntem olarak gözükmektedir, Çalışmanın amacı; çöp sızıntı sularında magnezyum amonyum fosfat çöktürmesi ile biyolojik arıtma prosesinin birlikte değerlendirilerek azot ve organik madde gideriminin incelenmesi ve magnezyum amonyum fosfat çöktürmesinin arıtma semasındaki yerinin belirlenmesidir. Bu çerçevede magnezyum amonyum fosfat çöktürmesi ile biyolojik arıtmanın çeşitli kombinasyonları incelenerek antma performansları belirlenmiştir. Ham çöp sızıntı suyunda FeCl3 kullanılarak koagülasyon-flokülasyon uygulanmış ve sonuçlan MAP çöktürmesi ile karşılaştınlmıştır. Bununla birlikte hava ile sıyırma prosesi sonucu çöp sızıntı suyunun karakterinde meydana gelecek değişim belirlenerek bu işlemi takiben biyolojik antma ve MAP çöktürmesi uygulamalan ile arıtma verimleri incelenmiştir. Genç çöp sızıntı suyunda MAP çöktürmesi ile amonyak gideriminin incelenmesi amacıyla iki deneysel çalışma yapılmıştır. İlk çahşmada atıksudaki mevcut magnezyum ve kalsiyum dikkate alınarak stokiyometrik dozda magnezyum ve fosfat ilave edilmiştir, ikinci çalışmada atıksudaki mevcut magnezyum ve kalsiyum dikkate alınarak stokiyometrik dozda fosfat ve stokiyometriğin % 10 fazlası magnezyum ilave edilerek MAP çöktürmesi uygulanmıştır. MAP çöktürmesi çeşitli pH değerlerinde uygulanmış, % 90'ın üzerinde amonyak giderimleri elde edilmiştir. MAP çöktürmesi sonucu düşük KOİ giderimleri elde edilmiştir. Ham çöp sızıntı suyunda ön antma alternatifi olarak farklı dozlarda FeCb kullanılarak koagülasyon-flokülasyon çahşmalan yürütülmüştür. Bu çalışmalarla sonucunda % 20 KOİ giderimi elde edilirken amonyak giderimi daha düşük seviyelerde kalmıştır. MAP çöktürmesi uygulanmış çöp sızıntı suyu aktif çamur reaktörüne beslenmiştir. Bu uygulamalar sonucu % 83 KOİ giderimi sağlanmış, çıkış amonyak konsantrasyonu 30 mg/lt'nin altına indirilmiştir. vınYüksek KOt içeriği nedeniyle çöp sızıntı suyu 1/5 oranında seyreltilerek aktif çamur sistemine beslenmiş ardından MAP çöktürmesi uygulanmıştır. Bu prosesler sonucu atıksuyun KOÎ ve amonyak konsantrasyonları sırasıyla 430 mg/h ve 70 mg/lt'ye indirilmiştir. Diğer bir uygulamada MAP çöktürmesi uygulanmış ve 1/5 seyreltilmiş çöp sızmti suyu aktif çamur sisteminde arıtılarak KOÎ ve amonyak konsantrasyonları 450 mg/lt ve 30 mg/lt'nin altına indirilmiştir. Uçucu KOÎ fraksiyonunun giderilmesi amacıyla ham ve 1/5 seyreltilmiş çöp sızıntı suyu farklı pH'larda havalandırılarak 3 ve 1 haftahk süreler sonunda % 80'in üzerinde KOİ giderimleri elde edilmiştir. Havalandırma sonrası ham atıksuyun KOİ'si biyolojik arıtmaya beslenebilecek seviyeye indiğinden iki arıtma alternatifi uygulanmıştır. İlk uygulamada havalandırılmış çöp sızmti suyu aktif çamur ile arıtıldıktan sonra MAP çöktürmesi uygulanmıştır. Bu işlemler sonucu atıksuyun KOÎ ve amonyak değerleri 1240 mg/lt ve 185 mg/lt'ye indirilmiştir. İkinci uygulamada havalandırılmış çöp sızmti suyuna MAP çöktürmesi ve ardından aktif çamura beslenmiştir. Bu proses sonucu atıksuyun KOÎ ve amonyak konsantrasyonları sırasıyla 1030 mg/h ve 115 mg/lt'ye düşürülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF MAP PROCESS FOR THE TREATMENT OF YOUNG LEACHATE AND THE ASSESSMENT OF COD REMOVAL BY VOLATIZATION SUMMARY Young landfill leachates are complex wastewaters containing high concentrations of organic and inorganic pollutants. Nitrogen is one of the important pollutants in the leachate. Because nitrogen causes eutrophication in the receiving media, it must be removed from wastewaters before their discharge. Nitrogen removal by magnesium ammonium phosphate (MAP) precipitation has some advantages in comparison with biological methods. Biological methods are affected from low temperature and toxic substances even from high concentration of ammonia and the energy consumption of aeration for nitrification is high. In addition the sludge after the MAP precipitation may be valuable as a fertilizer. Purpose of this study is to investigate the use and application of MAP precipitation within the treatment stages of young leachate. In addition volatilization of the leachate and its effect on the treatment has been experimentally studied. To remove ammonia from young landfill leachate, MAP precipitation was applied before and after biological process. On the raw landfill leachate, coagulation-flocculation process was applied using FeCb and the results compared with MAP precipitation. By aeration of landfill leachate, high COD removals observed and the effects of this process to biological treatment and MAP precipitation applications were evaluated. Two different experimental studies were performed to study the nitrogen removal via MAP precipitation from landfill leachate. First, the magnesium and calcium in the wastewater were accounted for and stoichiometric doses of magnesium and phosphate added. In the second study, the magnesium and calcium in the wastewater were again accounted for and % 10 excess magnesium and stoichiometric phosphate added. MAP precipitation experiments were carried out at various pH and higher than 90 % ammonia removal was achieved. The results showed that MAP precipitation provided limited COD removal On the raw landfill leachate, coagulation-flocculation process was tried as an alternative pretreatment application using different doses of FeCİ3. In the experiments, about 20 % COD removal was obtained while ammonia remained practically unchanged. After MAP precipitation, landfill leachate was fed into an activated sludge reactor. This process provided 83 % COD removal and the ammonia concentration reduced to lower than 30 mg/lt.Because of the high COD content, the raw landfill leachate 1/5 diluted with tap water and was fed into an activated sludge system and then MAP precipitation was carried out on the effluent. After these steps, COD and ammonia concentrations reduced to 430 mg/lt and 70 mg/lt respectively. In an other application, MAP precipitation carried out on 1/5 diluted landfill leachate and this wastewater was treated in an activated sludge system. In this experiment, COD and ammonia concentrations reduced to 450 mg/lt and lower than 30 mg/lt respectively. To remove the volatile COD fraction, both raw and 1/5 diluted landfill leachate were aerated at different pH values and higher than 80 % COD removal observed in periods of 1 week to 3 weeks. Because the COD concentration was suitable to feed in the biological process after aeration, two alternative treatment applications were tried. First, the aerated landfill leachate treated with activated sludge system, then MAP precipitation was applied. With this application, the COD and ammonia values reduced to 1240 mg/lt and 185 mg/lt respectively. In the second application, activated sludge process applied following aeration and MAP precipitation. With this process the COD and ammonia concentration reduced to 1030 mg/lt and 115 mg/lt respectively. XI