Bir tasarım objesi olarak geleneksel Midyat evi
Traditional Midyat house as a design object
- Tez No: 101419
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
BİR TASARIM OBJESİ OLARAK GELENEKSEL MİDYAT EVİ ÖZET Bu çalışmada, Midyat yerleşmesi ve bu yerleşmedeki tek defaya özgü konut tasarımları bütünden parçaya giden bir yöntemle incelenmiş ve sunulmuştur. Öncelikle Midyat ilçesinin fiziki, tarihi, ve kültürel gelişimi Midyat konut tasarımının altyapı değerlerini oluşturması açısından ayrıntılarıyla incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu veriler mimari çözümleme anlamında da önemlidir. Midyat antik dönemden beri çok sayıda dine, uygarlığa, ev sahipliği yapmış Mezopotamya'nın önemli bir kavşak noktasıdır; ve doğal olarak“Midyat Evi”Mezopotamya konut geleneğinin günümüzdeki uzantısıdır. Bütünden parçaya giderken kentin genel görünümünden başlanarak, Midyat evininin temel modülünü oluşturan yaşama birimine kadar inen bir değerlendirme çizgisi takip edilmiştir. Kentsel planlama, topografya, sosyal mekan kullanımları ve parsel kullanımları gibi değerlendirmelerin yanı sıra evlerin tekil anlamda genel tasarım ilkeleri üzerinde durulmuştur. Kokeller, Midyat çevresinde yaygın olarak görülen bir yapı tipi olarak ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir. Bindirme kubbeli bağ barınakları olarak tanımladığımız bu yapı tipi de fonksiyonel ve strüktürel olarak incelenmiştir. Değerlendirme ve sonuç kısmında ise Mezopotamya konut geleneğinin bir parçası olarak tanımladığımız Midyat evinin bu tarihi gelişim şeması içerisinde benzer örneklerle karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılmıştır. vii Tf^, YOftSiftjĞtitT"..» *'?
Özet (Çeviri)
TRADITIONAL MİDYAT HOUSE AS A DESIdN OBJECT SUMMARY In this study, the original house designs and the Midyat settlement formed by these houses are first presented in general criteria then in details. First of all, the physical, historical and cultural developement of Midyat will be studied in order to evaluate the house design process correctly. These facts are also important for the architectural analysis of the house designs. Midyat is an important intersection point on Mesopotamia region. Upon the Antique Period Mesopotamia had been the homeland of many different civilizations, religions and nations. Naturally, this historical and cultural background is the basement of the region's deep housing tradition. The study starts with the town's general physical appearance, and concludes with the particular evaluation of the Midyat house. During this process, city planning, topographic, geographic and sociologic evaluations are used as well as the general design criterias.“KokeF's are evaluated under a different section as a building type which is commonly seen by the Midyat surrounding. This structure type, defined as shouldered domed vineyard shelter is examined both functional and structural. As a result, ”Midyat House", which is being accepted as a participant of Mesopotamian housing tradition, is evaluated referrring to its historical and physical structure comparing it with some similar examples. vm