Particle size distribution based COD fractionation and treatability of organic waste leachate
Organik atık sızınıtı sularının parçacık boyut dağılımı esaslı KOİ fraksiyonlarının belirlenmesi ve arıtılabilirliği
- Tez No: 292396
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde çöp sızıntı sularının arıtılmasında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır, ancak uygulanmakta olan bu farklı teknikler arasında en uygun arıtma teknolojisinin belirlenmesi çevresel ve ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. En uygun arıtma teknolojisinin belirlenebilmesi doğrultusunda detaylı bir atıksu karakterizasyonu ve arıtılabilirlik çalışması yürütülmesi gerekliliği doğmuştur.Çöp sızıntı sularının arıtımında fiziko-kimyasal ve biyolojik yöntemler yaygın olarak uygulanmaktadır, ancak fiziko-kimyasal ve biyolojik yöntemlerin yansıra membran sistemlerin (ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon, ters osomos) çöp sızıntı suyu arıtımında kullanımı da yaygın olarak araştırılmaktadır.Çöp sızıntı sularının yüksek kirlilik yükü, uygulanan arıtma yöntemleri, elde edilen arıtma verimleri ve atıksu deşarj standartları gözönünde bulundurulduğunda fiziko ? kimyasal, biyolojik ve membran yöntemlerin tek başına uygulanması sonucunda istenen standartların sağlanmasının mümkün olmadığı görülmektedir. Bu bağlamda çöp sızıntı sularının arıtılması için farklı arıtma yöntemlerinin birbirleri ile entegre edilerek uygun kombinasyonlar halinde uygulanması gerekliliği doğmaktadır.Uygun arıtma yönteminin belirlenmesinde en önemli faktör çöp sızıntı suyunun kompozisyonun ve karakteristik özelliklerinin belirlenmesidir. Bu bağlamda, bu çalışma kapsamında çöp sızıntı suyu için detaylı bir karakterizasyon çalışması yürütülmesinin ardından, fiziko-kimyasal ve biyolojik arıtma yöntemlerinin uygulanması ile elde edilen verimler ortaya konmuştur. Bu çalışmaların yanısıra sıra çöp sızıntı suyu içeriğindeki organic madde fraksiyonasyonunun parçacık boyut dağılımı bazında ortaya konmasına yönelik olarak ardışık filtrasyon/ultrafiltrasyon yöntemi uygulanmıştır. Çalışma sırasında yürütülen respirometrik testler yardımıyla da çöp sızıntı suyu içeriğindeki organik maddelerin biyolojik ayrışabilirk özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Various treatment methods are employed in treatment of leachtes, however determining the most appropriate treatment technology carries a great importance in for the environmental and economical issues. There is a need for the designation of the proper treatment alternative which requires a detailed wastewater characterization and treatability study.Physico ? chemical and biological methods are commonly utilized in leachate treatment, but also extensive investigation have been carrying out about the employment of membrane (ultrafiltration, nanofiltration, reverse osmosis) techniques in the treatment of leachate.Considering the high pollution load of leachates, implemented treatment methods and obtained treatment efficiencies; the individual application of a treatment process does not provides the desired removal efficiencies. Therefore, the necessity ofintegration of various treatment processes is necessitated, so they can be implemented as adequate combined treatment processes.The most important factor in in determining the appropriate treatment technology is the displayment of leachate characteristics. For that reason, after completion of detailed characterization studies physico ? chemical and biological treatment methods were applied in this study and the observed efficiencies by these processes are reported. Along with these treatability studies sequential filtration/ultrafiltration was realized for the determination of organic matter fractions contained in leachate in terms their particle sizes. Finally, repirmetric tests were performed for the determination of biodegradability characterics of the organic matter involved in the leachate.