Cam ergitme fırını rejeneratör üst yapı refrakterlerine testler
Tests for glass melting furnace regenerator superstructure refractories
- Tez No: 101424
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ONURALP YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
CAM ERGİTME FIRINI REJENERATÖR ÜSTYAPI REFRAKTERLERİ İÇİN TESTLER ÖZET Cam ergitme fırınları, ısının yakma ile oluşturulduğu, içerisi yüksek sıcaklık ve kimyasal etkilere dayanıklı refrakter malzemelerden yapılmış ve içinde ergimiş camı barındıran büyük tanklardır. Cam ergitme fırınının içinde camı oluşturmak için bir araya gelen oksitlerin başlıcaları, silika (SİO2), sodyum oksit (Na20), alüminyum oksit (Al203), kalsiyum oksit (CaO), magnezyum oksit (MgO) ve potasyum oksit (K20) tir. Bunların dışında kolay ergime sağlamak için cam kırığı da katılır. Cam ergitme fırınlarında yanma gazlarının fırından uzaklaştırılması sırasında büyük oranda ısı kaybedilir. Bu atık ısının kazanılması amacıyla geliştirilmiş olan rejeneratörler, içerisi refrakterleıie örülü büyük ısı eşanjörleridir. Rejeneratörler yanma gazlarından aldıkları ısıyı, fırına girmekte olan yakma havasına iletir. Bu sayede enerjinin fırına dönmesi sağlanır. Cam ergitme fırınının ergitme havuzu bölgesine portlar vasıtasıyla açılan rejeneratörlere, atık gazlar emilirken fırın atmosferinde bulunan cam yapıcı maddeler de taşınır. Bu taşınım vasıtasıyla 1400-1450°C civarında bulunan ortamda rejeneratör üst yapı refrakterleri çeşitli etkilere maruz kalır. Bu tez çalışmasında öncelikle rejeneratör atmosferinin yaratılacağı bir test fırınının kurulması, sonra refrakterlerin etkileneceği bileşenlerin özelliklerinin saptanması ve farklı karakterdeki refrakterlerin birbirleriyle karşılaştırılması hedeflenmiştir. Deneysel çalışmalara dizaynı ve imali amaca uygun olarak yapılan test fırınında seçilen bir manyezit refraktere aynı şartlarda farklı bileşimlerde korozif malzemelerin püskürtülerek refrakter üzerindeki değişimler gözlenerek başlanmıştır. Bu ön denemelerde en korozif görünen bileşim seçilerek farklı tip refrakterler üzerinde bu bileşimin etkisi karşılaştırılarak incelenmiştir. Seçilen 3 adet manyezit, 2 adet manyezit zirkon, 1 adet aluminosilika, 1 adet zirkon ve 1 adet silika refrakter 1 400-1 450°C de, saatte 10g. korozif madde püskürtülerek, 6 saat boyunca deneye tabii tutulmuştur. Deneyden sonra, refrakterlerin reaksiyon yüzeylerinden hazırlanan numuneler optik ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre, manyezit refrakterlerin deneylerden en fazla etkilendiği, manyezit zirkon refrakterlerin daha az etkilendiği, silika refrakterin deney şartlarına dayanamayıp parçalandığı, zirkonlu ile aluminosilika refrakterlerin ise diğer refrakterlere göre en az etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TESTS FOR GLASS MELTING FURNACE REGENERATOR SUPERSTRUCTURE REFRACTORIES SUMMARY Glass melting furnaces are big tanks where the heat produced by incineration, contain melted glass and consist of refractories which are durable to high temperature and chemical reactions. In glass melting furnace, the major glass forming oxides are silica (Si02), sodium oxide (Na20), calcium oxide (CaO), magnesium oxide (MgO), aluminum oxide (AI2O3) and potassium oxide (K20). Besides these oxides, cullet is added to the batch to ease melting. While removing waste gasses from the furnace, a high amount of heat is lost. Regenerators are developed to recover this heat. Regenerators are heat exchangers filled with refractory checkerworks to adsorb the heat. Regenerators store the heat taken from waste gases, and gives it to the combustion air, thus transferring the energy back to the furnace. In glass melting furnace, regenerators are connected with melting area by ports, so while the waste gases were being sucked from regenerators, glass making materials ~are-cafridcho9eria7egenea,ators.l^/,lhisrcaTry~overrat! IQOQfS-l^&^Osoper^trafctcrre refractories of regenerator are corroded. The aim of this study, is to built a test furnace which simulate as regenerator atmosphere in it, to establish the components which affect refractories and to compare the selected refractories in the test furnace. As a preliminary study, corrosive agents with different compositions are sprayed to the same magnesia refractory in the test furnace. Thereby, the most corrosive component was chosen and used to compare different refractories. Selected refractories, 3 magnesia-, 2 magnesia-zircon-, 1 aluminosilicate-, 1 zirconia-, 1 silica-based, were exposed to 10g. corrosive material per hour at 1400-1450°C in furnace, for 6 hours. After the experiments.specimens that are prepared from the refractory samples' reaction zones, are analysed via both optical and scanning electron microscopy (SEM). According to experimental results, magnesia refractories were the most affected ones by corrosive components, magnesia-zirconia were less affected, silica refractory was collapsed, aliminosilacate and zircon bricks were the least affected refractories for this test conditions. XI