Cam ergitme fırını için organik rankine çevrimi ve çalışma akışkanı performans analizi
Organic rankine cycle and working fluid performance analysis for a glass melting furnace
  1. Tez No: 1005977
  2. Yazar: NECATİ ERDEM TUĞRAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında, bir cam fabrikasında faaliyet gösteren ve cam hammaddelerinin ergitilmesi için yüksek miktarda enerji tüketen cam ergitme fırınından atık ısı geri kazanımı amacıyla Organik Rankine Çevrimi'ne (ORC) dayalı bir elektrik üretim sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemin performansı, farklı çalışma akışkanları için kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında etanol, metanol, aseton, benzen, siklopentan, siklohekzan, tolüene olmak üzere yedi farklı akışkan değerlendirilmiş ve her bir akışkan için termodinamik performanslar hesaplanmış, yakınsama/yaklaşım (pinch) sıcaklığı, türbin giriş sıcaklığı ve baca gazı çıkış sıcaklığının çevrim davranışına etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, etanolün belirtilen cam ergitme fırını referans şartları için en yüksek ısıl verim (%15,71) ve en yüksek ekserji verimine (%47,11) sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında türbin giriş sıcaklığının, çalışma akışkanının kritik sıcaklığına yakın fakat kritik noktanın çok üzerine çıkmayan aralıklarda optimum çevrim debisi, türbin basıncı ve çevrim verimi sağladığı belirlenmiştir. Kritik sıcaklığın oldukça üzerindeki değerlerde ise akışkanın termofiziksel özelliklerinde kararsızlıkların ortaya çıkması nedeniyle çevrim performansının düşme eğiliminde olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, cam endüstrisindeki atık ısı potansiyelinin ORC sistemleri ile elektrik üretiminde etkin şekilde değerlendirilebileceğini ve çalışma akışkanı ile yakınsama sıcaklığının sistem performansında belirleyici rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an Organic Rankine Cycle (ORC)-based power generation system was designed for a glass-melting furnace using the waste heat released during raw material melting. The performance of the proposed cycle was comprehensively analyzed for seven working fluids—ethanol, methanol, acetone, benzene, cyclopentane, cyclohexane, and toluene—and the influence of fluid selection on the thermodynamic behavior of the system was rigorously evaluated. Additionally, the effects of the pinch point temperature difference, turbine inlet temperature, and flue gas outlet temperature on overall cycle performance were systematically investigated. The findings indicate that ethanol provides the highest thermal efficiency (15.71%) and the highest exergy efficiency (47.11%) under the reference operating conditions of the examined glass-melting furnace. The results further reveal that operating the turbine inlet temperature slightly above, and in close proximity to, the critical temperature yields optimal mass flow rate, optimal turbine inlet pressure, and improved cycle efficiencies. However, when the turbine inlet temperature is increased far beyond the critical temperature, the cycle performance deteriorates due to the destabilizing thermophysical behavior of the working fluid in this region. The obtained results demonstrate that the waste heat potential in the glass industry can be effectively harnessed for power generation through ORC systems, and that both the choice of working fluid and the pinch point temperature difference play a decisive role in determining overall system performance.