Bir düz cam üretim fabrikasında ergitme fırını enerji dengesi hesabı ve soğutma havası üfleme şekillerinin fırın duvarlarının soğutulmasındaki etkilerinin incelenmesi
Heat balance of the melting furnace in a float glass production factory and the analysis of influence of cooling air's blowing types for cooling the walls of the furnace
- Tez No: 106217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİHA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzdeki ekonomik koşullar nedeni ile cam üretim prosesleri optimum enerji tüketimi temelinde çalıştırılmakta veya dizayn edilmektedir. Bu nedenle yeni ve uygun metodların uygulanması bir gereksinim olmuştur. Bu çalışmada, Trakya Cam Fabrikasında mevcut bulunan ergitme fırınlarının enerji dengelerinin hesabı yapılarak, ortaya çıkan ısı kayıplarının çeşidi ve miktarı tam olarak tespit edilmektedir. Özellikle radyasyon ve konveksiyon ısı enerjisi kayıplarının artması fırın için kullanılan yakıt enerjisi miktarının artmasına sebep olmakta ve dolaysıyla işletmenin ekonomik girdilerini büyütmektedir. Ayrıca hesaplanan yakıt ve atık gaz miktarı fırın üzerinde şematik bir sistem olarak gösterilmiştir. Atık ısının yeniden kazanılması sistemleri araştırılmıştır. Böylece enerji tasarrufu sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, fırın duvarları boyunca en iyi ısı transferini hesaplayabilmek için, dikdörtgen ve yuvarlak akış kesitine sahip hava nozulları, birbirleri ile konveksiyon ısı transferleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu nozullardan çıkan havanın duvar yüzeyine göre dik ve yatay olarak üflenmesi durumunda da elde edilecek ısı transferleri de aynca hesaplanmıştır.Tüm bu sonuçlar doğrultusunda fırın duvarlarının soğutulmasında kullanılan havanın duvar yüzeyine dik olarak yapdan üfleme ile en iyi ısı transferinin sağlandığı ispat edilmiştir. Bu sayede firm duvarlarının zaman içersinde yüksek sıcaklık nedeni fle hızlı aşmması, uygulanan doğru ve etkin hava soğutması ile önlenmiştir. Ayrıca hava nozuUarının eksenleri arasındaki mesafeler ve duvar yüzeylerine olan uzaklıklarının etkileri de incelenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In view of today's economic conditions processes of glass production are operated or designed on the basis of optimum energy consumption. Therefore, It is necessary to use new and useful methods. This article is a report on calculating heat blances of the melting furnaces in Trakya Glass Production Factory and on determining the quantities of the heat losses and kinds of heat losses in melting furnaces. Especially, convection and radiation heat losses increase the quantity of fuel for the furnace. Calculated fuel, heat losses and waste gas quantities were shown on the furnace as diagramatic system. Also, waste heat recovery systems were investigated. So, detailed knowledge on energy saving systems were given. In the second section, it is aimed to calculate the best heat transfer along the walls of the furnace by the use of nozzles that have rectangular and ball cross section and heat transfer coefficients were compared. Also, the air was blown at straight and horizantal positions by the nozzles to the surfaces of the walls of the furnace and the heat transfer coefficients were calculated again. According to these results, best heat transfer was provided when the air was blown at straight position to the surface of the wall. Therefore, decaying of the walls because of the high temperatures in the melting furnace can be prevented by selecting the best and correct blowing type of the nozzles. Also the influence of distances between the axises of the nozzles and the influence of distances of nozzles' outlets to the surface of the wall were investigated. Vlll