Kütahya İli'nde tüketilen bazı tatlı su balıklarının vücut kompozisyonlarının ve ağır metal düzeylerinin insan sağlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the body composition and heavy metal levels of some freshwater fish consumed in Kütahya Province in terms of human health.
- Tez No: 1014274
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Kütahya İli'nde tüketilen pullu sazan (Cyprinus carpio) ve gümüşi sazan (Carassius gibelio) balıklarının vücut kompozisyonu ve bazı ağır metal seviyelerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada her türden 15 olmak üzere toplam 30 balık kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan balıkların kuru madde, kül, yağ ve protein oranları ile alüminyum (Al), arsenik (As), kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), bakır (Cu), çinko (Zn), demir (Fe), kobalt (Co), mangan (Mn) ve nikel (Ni) miktarları tespit edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, C. carpio türünün kuru madde oranı %19,30; kül oranı %5,96; yağ oranı %1,95 ve protein oranı %90,20 olarak bulunmuştur. C. gibelio türünün kuru madde oranı %20,29; kül oranı %6,12; yağ oranı %1,66 ve protein oranı %91,27 olarak bulunmuştur. Yapılan çalışmada analizi yapılan metallerin her iki türde de Türk Gıda Kodeksi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi otoritelerin belirlediği kriterlerin altında olduğu görülmüştür. Canlılar için en düşük dozları bile toksik olan Cd elementi cihaz limit değerlerinin altında çıkmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, her iki türün de insan tüketimi için güvenli olduğu ve herhangi bir risk oluşturmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the body composition and some heavy metal levels of common carp (Cyprinus carpio) and silver carp (Carassius gibelio) fish consumed in Kütahya Province. A total of 30 fish were used in the study, with 15 of each species. The dry matter, ash, fat, and protein content of the fish used in the study, as well as the levels of aluminium (Al), arsenic (As), lead (Pb), cadmium (Cd), copper (Cu), zinc (Zn), iron (Fe), cobalt (Co), manganese (Mn), and nickel (Ni), were determined. When the obtained data were examined, the dry matter content of the C. carpio species was found to be 19,30%, the ash content 5,96%, the fat content 1,95%, and the protein content 90,20%. The dry matter content of the C. gibelio species was found to be 20,29%, ash content 6,12%, fat content 1,66%, and protein content 91,27%. In the study conducted, it was observed that the analysed metals in both types were below the criteria set by authorities such as the Turkish Food Codex and the World Health Organization (WHO), and The Food and Agriculture Organization (FAO). The element Cd, which is toxic even at the lowest doses for living organisms, was found to be below the limit values. As a result of this study, it can be said that both species are safe for human consumption and do not pose any risk.