Diş implantlarının dinamik yükleme, korozyon ve biyouyumluluk davranışlarına implantoplastinin etkisi
The effect of implantoplasty on the dynamic loading, corrosion, and biocompatibility behavior of dental implants
  1. Tez No: 1014275
  2. Yazar: MEVLÜT FURKAN SADELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK FATİH ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İmplantoplasti, diş implantlarında peri-implantite neden olan biyofilmi ortadan kaldırmak için giderek daha fazla kullanılan bir tekniktir. Ancak yöntem implantın özelliklerinde değişikliklere neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, implantoplasti (İP) prosedürü uygulanmış implantların dinamik (dinamik yüklemeden dolayı mekanik stabilite) davranışı, implantoplasti prosedürü ile tedavi edilen bölgelerin korozyon direnci ve biyolojik aktivitesini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Rastgele deney grubu olarak seçilmiş implantların koronal 5 mm'lik kısmında, tungsten karbür frez ve silisyum karbür parlatıcılar kullanılarak implantoplasti işlemi uygulanmıştır. İmplantların geri kalan yarısı da kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Kontrol ve İP uygulanmış implantlar (grup başına 6 implant), bir çiğneme simülatöründe ağız sıvısı (Hank's solüsyonu) ortamında çevrim başına 49 N kuvvet ile 1 milyon kez çevrimsel olarak yüklenmiştir. Daha sonra, tüm implant bileşenleri kırılmaya kadar yük testine tabi tutulmuştur. Maksimum bası kuvveti (yükü) Newton cinsinden kaydedilmiştir. Ayıca, İP işlemi ile tedavi edilmiş yeni yüzeylerin ve kontrol implantlarının SLA yüzeylerinin, biyolojik karakterizasyonu (aktivitesi) ve açık devrede fizyolojik ortamda potansiyodinamik olarak korozyona karşı dirençleri belirlenmiştir. Bulgular: Dinamik (çevrimsel) yükleme sonrasında, İP işlemli ve Kontrol implantlarında bir kırılma tespit edilmemiştir. İmplant protez bileşenlerinde (abutment ve vida) kırılma görülmüş, İP işlemli implant protez bileşenlerinin kırılma oranının (6 numunenin 2'si) kontrollere (6 numunenin 1'i) kıyasla arttığı tespit edilmiştir. Çevrimsel yükleme sonrası bası testlerinde, İP'ye bağlı maksimum bası (kırılma) kuvvet azalması %17,6 olarak hesaplanmıştır. İP prosedürüyle tedavi edilmiş bölgelerin korozyon direncinin etkilendiği, biyolojik aktivitesinde (hücre canlılığında) ise anlamlı bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Sonuç: Belirli bir üreticinin implantlarından elde edilen verilere dayanarak bu in-vitro modelde implantoplasti uygulanmış implant bileşenlerinde, çevrimsel yükleme etkisiyle implant bileşenlerinde kırılma artışı gözlenmiştir. Dinamik yüklemeden sonra mekanik dayanıklılık, azalma eğilimi göstermiştir. İP işlemli implantların korozyon direnci azalmış, biyolojik aktivitesinde anlamlı bir kötüleşme belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Implantoplasty is a technique increasingly used to eliminate biofilm causing peri-implantitis in dental implants. However, the method can cause changes in the properties of the implant. The aim of this study is to evaluate the dynamic (mechanical stability due to dynamic loading) behavior, corrosion resistance and biological activity of implants that have undergone implantoplasty (IP) procedure. Material and Method: Implantoplasty was performed on the coronal 5 mm portion of randomly selected implants as the experimental group, using tungsten carbide burs and silicon carbide polishers. The remaining half of the implants were used as a control group. Both control and IP-treated implants (6 implants per group) were cyclically loaded 1 million times in an oral fluid (Hank's solution) environment with a force of 49 N per cycle in a chewing simulator. Subsequently, all implant components were subjected to load testing until fracture. The maximum compressive force (load) was recorded in Newtons. Additionally, the biological characterization (activity) and potentiodynamic corrosion resistance of the newly treated IP surfaces and the SLA surfaces of the control implants in an open-circuit physiological environment were determined. Results: Following dynamic (cyclic) loading, no fracture was detected in IP-treated and control implants. Fracture was observed in implant prosthesis components (abutment and screw), but the fracture rate of IP-treated implant prosthesis components (2 out of 6 samples) was found to be increased compared to controls (1 out of 6 samples). In compression tests after cyclic loading, the maximum compression (fracture) force reduction due to IP was calculated as 17.6%. It was determined that the corrosion resistance of the areas treated with the IP procedure was significantly affected, while there was no significant change in their biological activity (cell viability) (p>0.05). Conclusion: Based on data obtained from implants of a specific manufacturer, this in-vitro model showed an increased risk of fracture in implant components subjected to implantoplasty due to cyclic loading. After dynamic loading, mechanical strength showed a tendency to decrease. The corrosion resistance of IP-treated implants decreased considerably, but no significant deterioration in their biological activity was observed.