Farklı üretim sistemlerine sahip deneme protezlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1014305
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, farklı üretim sistemleri ile hazırlanan deneme protezlerinin boyutsal doğruluklarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı; konvansiyonel (kalıplama), eklemeli (ilave) ve eksiltmeli (kazıma) üretim yöntemleri ile elde edilen deneme protezlerinin tasarlanan ana dijital model ile karşılaştırılarak doğruluklarının incelenmesi ve bu yöntemlerin klinik kullanım açısından güvenilirliğinin ortaya konulmasıdır. Yöntem: Çalışmada, kaninden kanine uzanan altı üyelik deneme protezleri farklı üretim sistemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen protezler referans dijital model ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirmede yüzeyden yüzeye eşleşme analizleri, dijital ortamda gerçekleştirilen lineer ölçümler, analog ölçümler ve derinlik ölçümleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutularak üretim yöntemleri arasındaki farklar değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre farklı üretim sistemleri arasında boyutsal doğruluk açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Eklemeli ve eksiltmeli üretim yöntemlerinin, konvansiyonel yönteme kıyasla daha yüksek doğruluk ve tekrarlanabilirlik gösterdiği belirlenmiştir. Yüzey eşleşme analizlerinde dijital üretim yöntemlerinin referans modele daha yakın sonuçlar verdiği saptanmıştır. Lineer ve derinlik ölçümlerinde ise üretim yöntemine bağlı farklılıklar gözlenmiş olup, bazı ölçüm parametrelerinde diş tipi ve bölgesel değişkenlerin de etkili olduğu görülmüştür. Sonuç:Bulgular doğrultusunda, dijital üretim yöntemlerinin deneme protezi üretiminde daha yüksek doğruluk ve klinik öngörülebilirlik sağladığı sonucuna varılmıştır. Özellikle eklemeli ve eksiltmeli üretim teknikleri, konvansiyonel yöntemlere alternatif olarak güvenilir seçenekler sunmaktadır. Bu çalışma, estetik ve protetik tedavi planlamasında deneme protezi üretim yöntemlerinin seçiminde klinisyenlere bilimsel bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to evaluate the dimensional accuracy of trial prostheses produced by different manufacturing systems. The purpose of the study is to compare the accuracy of trial prostheses fabricated using conventional (molding), additive (3D printing), and subtractive (CAD/CAM milling) techniques with the reference digital model, and to assess the reliability of these methods for clinical use. Materials and Methods: In this study, six-unit trial prostheses extending from canine to canine were fabricated using different manufacturing systems. The obtained prostheses were compared with a reference digital model. Surface-to-surface matching analyses, digital linear measurements, analog measurements, and depth measurements were used for evaluation. The collected data were subjected to statistical analysis to determine differences between manufacturing methods. Results:The results showed statistically significant differences in dimensional accuracy among the different manufacturing systems. Additive and subtractive manufacturing methods demonstrated higher accuracy and reproducibility compared to the conventional method. In surface matching analyses, digital production techniques yielded results closer to the reference model. Variations were observed in linear and depth measurements depending on the manufacturing method, and certain parameters were also influenced by tooth type and regional differences. Conclusion: Within the limitations of this study, digital manufacturing methods provided higher accuracy and better clinical predictability in the fabrication of trial prostheses. Particularly, additive and subtractive techniques can be considered reliable alternatives to conventional methods. This study offers scientific guidance for clinicians in selecting appropriate manufacturing techniques during esthetic and prosthetic treatment planning.