Düzenli spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yatkınlık düzeyleri ile beden eğitimi öğretmen algılarının incelenmesi
An examination of the physical education aptitude levels and perceptions of physical education teachers among middle school students who regularly participate in sports and those who do not
  1. Tez No: 1014325
  2. Yazar: SEYFETTİN ÖZBÜBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YÜCEANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Nevşehir, Aksaray ve Karaman illerindeki ortaokullarda öğrenim gören, düzenli spor yapan ve yapmayan öğrencilerin beden eğitimi dersine yatkınlık düzeyleri ile beden eğitimi öğretmenlerine ilişkin algılarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen 412 ortaokul öğrencisi (206 spor yapan, 206 spor yapmayan) oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği (BEDYÖ) ve İdeal Beden Eğitimi Öğretmeni Algıları Ölçeği (İBEÖAÖ) kullanılmış; veriler SPSS 21 programıyla bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular, spor yapan öğrencilerin hem beden eğitimi dersine yatkınlık hem de öğretmen algısı puanlarının spor yapmayan öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Cinsiyet değişkeni açısından her iki grupta da anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sınıf düzeyi incelendiğinde, spor yapan öğrencilerde sınıf arttıkça yatkınlık ve öğretmen algısının yükseldiği, spor yapmayan öğrencilerde ise aksine azaldığı görülmüştür. Aile geliri, yalnızca spor yapan öğrencilerin yatkınlık düzeyinde anlamlı farklılık oluşturmuş; düşük gelir grubu lehine bir sonuç elde edilmiştir. Antrenman sıklığı arttıkça hem yatkınlık hem de öğretmen algısı puanlarının belirgin biçimde yükseldiği tespit edilmiştir. Son olarak, beden eğitimi dersine yatkınlık ile öğretmen algısı arasında her iki grupta da pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the levels of predisposition toward physical education classes and perceptions of physical education teachers among middle school students who regularly participate in sports and those who do not in the provinces of Nevşehir, Aksaray, and Karaman. The sample of the study consisted of 412 middle school students selected through a random sampling method, including 206 students who regularly participated in sports and 206 students who did not. The Physical Education Course Predisposition Scale (PECPS) and the Ideal Physical Education Teacher Perception Scale (IPETPS) were used as data collection instruments. The data were analyzed using independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis through SPSS 21 software. The findings revealed that students who regularly participated in sports demonstrated significantly higher scores in both predisposition toward physical education classes and perceptions of physical education teachers compared to students who did not participate in sports. No significant differences were identified in either group with respect to the gender variable. In terms of grade level, it was observed that predisposition and teacher perception scores increased as grade level increased among students who participated in sports, whereas these scores decreased among students who did not participate in sports. Family income created a significant difference only in the predisposition levels of students who participated in sports, with results favoring the low-income group. Furthermore, as training frequency increased, both predisposition and teacher perception scores showed a marked increase. Finally, a positive, moderately significant relationship was found between predisposition toward physical education classes and perceptions of physical education teachers in both groups.