Ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of secondary school students about physical education and sports lessons
- Tez No: 908114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DERELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma Samsun İli Ladik İlçesi'nde ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik görüşlerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bunun için cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve düzenli olarak spor yapma değişkenlerinin beden eğitimine yönelik tutum üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya 100. Yıl Ortaokulu'nda öğrenim gören 5. Sınıf 40 öğrenci, 6. Sınıf 32 öğrenci, 7. sınıf 32 öğrenci ve 8. sınıf 48 öğrenci olmak üzere toplam 151 öğrenci katılmıştır. Araştırmada Demirhan ve Altay tarafından geliştirilen, 12'si olumlu 12'si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan Beden Eğitimi ve Spor Tutum ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet ve spor yapma durumu (evet-hayır) değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği t testi ile belirlenmiştir. Yaş ve sınıf düzeylerinde ise Varyans Analizi ve Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi yapılmıştır. Araştırmada, kadın ve erkek öğrencilerin Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutum ölçek toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (P=0,300).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the opinions of secondary school 5th, 6th, 7th and 8th grade students in the Ladik District of Samsun Province about physical education and sports lessons. For this purpose, the effects of gender, age, grade level and regular sports variables on attitudes towards physical education were examined. A total of 151 students, including 40 5th grade students, 32 6th grade students, 32 7th grade students and 48 8th grade students studying at 100. Yıl Secondary School, participated in the research. The Physical Education and Sports Attitude Scale, which was developed by Demirhan and Altay, consisting of a total of 24 items, 12 of which are positive and 12 of which are negative, was used in the study. The significance of the participants' gender and sports status (yes-no) was determined by t test. Analysis of Variance and Tukey's multiple comparison test were performed at age and grade levels. In the study, no statistically significant difference was detected between the total scores of the Physical Education and Sports Attitude Scale of male and girl students (P = 0,300).