Uzun süre etkili priz geciktirici katkının portland çimentolu harç özelliklerine etkisi
The Effect of extended set control admixture on properties of portland cement mortars
- Tez No: 101434
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
UZUN SÜRE ETKİLİ PRİZ GECİKTİRİCİ KATKTNTN PORTLAND ÇİMENTOLU HARÇ ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET Hazır beton üretiminde sıkça rastlanan sorunlardan en önemlisi tarnsmikserlerdeki taşıma süresinin gereğinden fazla uzamasıdır. Trafik tıkanıklığı, transmikserin yolda arıza yapması veya döküm esnasında kalıp açması gibi nedenlerle taşıma süresi uzar. Taşıma süresinin uzamasıyla beton işlenebilme kaybına maruz kalır ve işlenebilmeyi iyileştirmek için betona su katılmasıyla betonun mukavemeti düşer. İşlenebilme süresinin kısalığından kaynaklanan problemler priz geciktirici katkı kullanılarak çözülmeye çalışılır. Bu çalışmada uzun süre etkili priz geciktirici katlanın taze ve sertleşmiş çimentolu harçların özelliklerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada çimento tipi sabit seçilmiş olup bütün deneylerde normal portland çimentosu (PÇ 42,5) kullanılmıştır. Bu amaçla; 300, 400, 500 kg/m3 ve başlangıç karışımında akışkanlaştıncı katkı kullanılan 400 kg/m3 dozajlı olarak üretilen harçlarda sabit işlenebilmeyi sağlamak için her dozaj için ayrı ayrı su/çimento oram bulunmuştur. Bütün dozajlarda uzun süre etkili priz geciktirici katkı karışıma farklı zamanlarda ve t=0, 30, 60, 90 ve 120 dakikalarda katılmıştır. Böylece bir dozaj için şahit karışımla birlikte elde edilen 6 farklı karışımın 4 saat süresince taze özellikleri kontrol altında tutulmuştur. Karışımlarda zamanla oluşan işlenebilme kaybı ve karışımların priz başlangıç süreleri belirlenmiştir. Karışımlardan çeşitli zamanlarda (t=0, 60, 120, 180 ve 240 dakikalarda) alman 2 dm3 taze harçlara gerektiğinde su ilavesi yapılarak başlangıç (t=0) işlenebilme sağlandıktan sonra boyutları 40*40*160 mm olan prizmatik numuneler alınmıştır. Alınan numunelerin 7, 28 ve 56. gün için ultrases hızlan, eğilme ve basınç mukavemetleri belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonunda, çimento dozajının artmasıyla uzun süre etkili priz geciktirici katkının taze ve sertleşmiş harç özelliklerim değiştirmede daha etkin olduğu gözlenmiştir. Bütün dozajlarda ve bütün yaşlarda uzun süre etkili priz geciktirici katkının basınç mukavemeti ve ultrases hizanı olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Bunun yanında, yeniden su verme işleminin harç özelliklerini olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. XI
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF EXTENDED SET CONTROL ADMIXTURE ON PROPERTIES OF PORTLAND CEMENT MORTARS SUMMARY Extended transportation duration of conrete is the most important problem in ready mixed concrete production. Due to heavy traffic, breaking down of ready mixed truck or trouble in placing equipment at the site extends the transportation duration. With extension of transportation duration, concrete losses its consistency and retempering is done to increase the consistency of conrete but lower the concrete strength. The shortness duration of concrete workability problems may be solved by using retarding admixtures. In this study, the effect of extended set control admixture on the fresh and harden properties of cement mortars was examined. In the experiements, PC 42,5 Portland cement was used. For this purpose, the mix dosages were produced 300, 400, 500 kg/m3 and using plasticizer to initial batching of 400 kg/m. Different water/cement ratio was found for each dosages to provide same workability of all mixes. Extended set control admixture was added to the mixes at specific (M)1"1, 30th, 60th, 90th and 120th) minutes for each dosages. So, considering the control mix, 6 different mixes were got for one dosage and the fresh properties of cement mortars were controlled during 4 hours. Consistency loss of the mixes by the time and initial setting time of the mixes were determined. After initial batching, 2 dm3 of fresh mortar was taken from the mixes at specific (1=0* 60th, 120th, 180th and 240th) minutes and retempering, if necessary, before having 40*40*160 mm size of prismatic specimens were taken. Ultrasonic pulse velocity, flexural and compressive strengths testing were performed on specimens after 7, 28 and 56 days. By the tests, it was observed that with the increase of mix dosage, the effectiveness of extended set control admixture to change the fresh and harden properties of cement mortars increase. For each dosages and for each days, it was determined that extended set control admixture effects the compressive strength and ultrasonic pulse velocity in a possitive manner. Besides, it was observed that retempering effects the properties of mortars negatively. xu