Pulmoner tüberküloz hastalarında inflamatuar ve immun-nutrisyonel indekslerin tedavi yanıtı ve prognoz ile ilişkisi
The relationship of inflammatory and immüno nutritional indices with treatment response and prognosis in patients with pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 1014340
  2. Yazar: İREM ZEHRA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN SEZGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pulmoner tüberküloz hastalarında inflamatuar ve immün nutrisyonel indekslerin tanı anı, ikinci ay sonu ve idame tedavi bitimindeki düzeylerini ve zamansal değişimlerini değerlendirmek; bu indekslerin tedavi sonuçlarıyla ilişkisini araştırmak ve prognozu öngörmedeki değerlerini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.01.2015–31.12.2025 tarihleri arasında takip edilen 147 pulmoner tüberküloz hastası dahil edildi. Hastaların bilgileri retrospektif olarak değerlendirildi. Tanı anında, ikinci ay sonunda ve idame tedavi bitiminde inflamatuar ve immün-nutrisyonel indeksler hesaplandı. Klinik iyileşme, radyolojik regresyon, tedavi uzatma gereksinimi, aside rezistan basil ve kültür konversiyonu, mortalite gibi sonlanım noktaları ile ilişkileri araştırıldı. Bağımsız prediktörler çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Ayırt edici performanslar ROC analizi ile incelendi. Bulgular: Tedavi sürecinde NLR, MLR, SII ve CAR indekslerinde anlamlı azalma, PNI değerlerinde ise artış saptandı. Klinik iyileşmesi geciken hastalarda NLR, SII ve CAR düzeyleri daha yüksek bulunurken, PNI düzeyleri daha düşüktü. Çok değişkenli analizlerde SII klinik iyileşme, CAR ise klinik iyileşme ve ARB konversiyonu açısından bağımsız ilişkili bulundu. Yüksek MLR düzeyleri radyolojik regresyon olmaması ile ilişkiliydi. Mortalite gelişen hastalarda NLR, MLR ve SII daha yüksek, PNI ise daha düşük bulundu. ROC analizlerinde MLR, NLR ve SII mortaliteyi öngörmede en yüksek ayırt edici performansı gösterdi. Sonuç: Pulmoner tüberküloz hastalarında inflamatuar ve immün-nutrisyonel indeksler tedavi sürecinde belirgin değişim göstermekte ve hastalık prognozu ile ilişkili görünmektedir. NLR, MLR, SII ve CAR kötü prognozla, PNI daha iyi prognoz ile ilişkilidir. Bu indeksler, tüberkülozda prognozun ve tedavi yanıtının değerlendirmesinde düşük maliyetli ve kolay ulaşılabilir belirteçler olarak yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the levels and temporal changes of inflammatory and immünonutritional indices at diagnosis, at month 2, and at the end of treatment in patients with pulmonary tuberculosis, and to investigate their associations with treatment outcomes and their prognostic value. Materials and Methods: A total of 147 patients with pulmonary tuberculosis who were followed between January 1, 2015, and December 31, 2025, were included in this retrospective study. Patient data were retrospectively evaluated. Inflammatory and immünonutritional indices were calculated at diagnosis, at month 2, and at the end of treatment. Their associations with clinical improvement, radiological regression, treatment extension, acid-fast bacilli conversion, culture conversion, and mortality were investigated. Independent predictors were identified using multivariable logistic regression analysis, and discriminative performances were evaluated by ROC curve analysis. Results: NLR, MLR, SII, and CAR values significantly decreased during treatment, whereas PNI values significantly increased. Patients with delayed clinical improvement had higher NLR, SII, and CAR levels and lower PNI levels. Multivariable analyses demonstrated that SII was independently associated with clinical improvement, whereas CAR was independently associated with both clinical improvement and AFB conversion. Elevated MLR levels were associated with the absence of radiological regression. Patients who died had higher NLR, MLR, and SII levels and lower PNI levels. ROC analyses showed that MLR, NLR, and SII exhibited the highest discriminative performance for predicting mortality. Conclusion: Inflammatory and immünonutritional indices show significant changes throughout the treatment course and appear to be associated with disease prognosis in patients with pulmonary tuberculosis. Elevated NLR, MLR, SII, and CAR levels were associated with unfavorable clinical outcomes, whereas higher PNI levels were associated with a better prognosis. These indices may serve as inexpensive and readily available biomarkers for evaluating prognosis and monitoring treatment response in pulmonary tuberculosis.