Yoğun bakımda TENS uygulanan ve uygulanmayan hastalarda ultrason ile kas fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of muscle functions using ultrasound in intensive care patients with and without transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS)
- Tez No: 1014341
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Trakya Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitelerinde uzun süreli yatış ve mekanik ventilasyon gerektiren kritik hastalarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulamasının kas kalınlığı ve miyopati gelişimi üzerindeki etkilerini ultrason ölçümleri ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Randomize, çift kör olarak tasarlanan bu prospektif çalışmaya, yaşları 18 ve üzeri olan, en az 5 gün yoğun bakımda yatması öngörülen ve transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulaması için herhangi bir kontrendikasyonu bulunmayan 128 hasta dahil edilmiştir. Hastalar transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulanan (n=64) ve kontrol (n=64) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulamaları Tibialis anterior ve Rektus femoris kaslarına belirlenen frekans ve sıklıkta yapılmıştır. Kas kalınlıkları 1., 5. ve 10. günlerde ultrason ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde Kolmogorov-Smirnov, ANOVA, Kruskal-Wallis ve Pearson/Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır (p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir). Gruplar yaş, cinsiyet ve komorbidite dağılımları açısından benzer bulunmuştur. Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulaması yapılan hastalarda Tibialis anterior ve Rektus femoris kas kalınlıkları, beşinci ve onuncu günlerde kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p<0,001). Cinsiyetin kas kalınlığı üzerinde etkisi görülmemiş, ileri yaş grubunda dahi transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun kas kaybını belirli ölçüde engellediği tespit edilmiştir. Kritik yoğun bakım hastalarında non-invaziv bir yöntem olan transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun, kas kaybını önlemede ve miyopati gelişimini azaltmada etkili olduğu görülmektedir. Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun farklı sıklık ve şiddet protokolleriyle uygulanması, kas kalınlığı artışı üzerinde anlamlı farklılık oluşturmasa da düzenli uygulamanın daha belirgin yararlar sunduğu düşünülmektedir. Bu nedenle transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, yoğun bakım hastalarında destekleyici bir fizyoterapi yöntemi olarak önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the effects of transcutaneous electrical nerve stimulation on muscle thickness and the development of myopathy in critically ill patients requiring prolonged intensive care and mechanical ventilation at the Trakya University Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Units, using ultrasound measurements. This prospective, randomized, double-blind study included 128 patients aged 18 and older, who were expected to stay in the intensive care unit for at least 5 days and had no contraindications for transcutaneous electrical nerve stimulation application. Patients were divided into two groups: those receiving transcutaneous electrical nerve stimulation (n=64) and a control group (n=64). transcutaneous electrical nerve stimulation was applied at predetermined frequencies and intervals to the Tibialis anterior and Rectus femoris muscles. Muscle thicknesses were measured using ultrasound on days 1, 5, and 10. Statistical analyses utilized Kolmogorov-Smirnov, ANOVA, Kruskal-Wallis, and Pearson/Spearman correlation tests (p<0.05 was considered statistically significant). The groups were similar in terms of age, gender, and comorbidity distributions. In patients who received transcutaneous electrical nerve stimulation, muscle thicknesses of the Tibialis anterior and Rectus femoris were significantly higher on the fifth and tenth days compared to the control group (p<0.001). No significant effects of gender on muscle thickness were observed, and transcutaneous electrical nerve stimulation was found to prevent muscle loss to a certain extent even in the older age group. Transcutaneous electrical nerve stimulation, a non-invasive method, has been found effective in preventing muscle loss and reducing the development of myopathy in critical intensive care patients. Although applying transcutaneous electrical nerve stimulation with different frequency and intensity protocols did not produce a significant difference in the increase of muscle thickness, regular application provided more distinct benefits. Therefore, transcutaneous electrical nerve stimulation is recommended as a supportive physiotherapy method in intensive care patients.