Beyazlatıcı diş macunlarının farklı rezin bazlı restoratif materyallerin aşınma, renk değişimi ve yüzey pürüzlülüğüne olan etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of whitening toothpastes on wear, color change and surface roughness of various resin- based restorative materials
  1. Tez No: 1014339
  2. Yazar: DUYGU ERGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ATILAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı beyazlatıcı diş macunlarının bir nanohibrit kompozit rezin [Clearfil Majesty Esthetic (CME)], iki eksiltmeli üretim materyali [Vita Enamic (VE), Cerasmart (CS)] ve iki eklemeli üretim materyalinin [Saremco Crowntec (SC), VarseoSmile Crown Plus (VS)] aşınma, renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve parlaklık özellikleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında 6 × 7 × 2 mm boyutlarında toplamda 150 numune hazırlandı (n=30). Başlangıç (T0) aşınma, renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve parlaklık değerleri ölçüldü. Aşınma 3 boyutlu optik profilometre, renk değişimi spektrofotometre, yüzey pürüzlülüğü kontakt profilometre ve parlaklık için glossmetre kullanıldı. 6 aylık kahve tüketimini simüle edecek şekilde 144 saat kahve solüsyonunda bekletilen numunelerin renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve parlaklık için ikinci ölçümleri yapıldı (T1). Farklı içerikteki beyazlatıcı diş macunlarına göre numuneler 6 alt gruba ayrıldı (n=5/grup): Colgate Total 12 (kontrol), Opalescence Whitening (aşındırıcı), Colgate Max White Charcoal (aktif kömür), Splat Extreme White (enzim içerikli), Signal White Now (optik) ve Colgate Optic White Expert (hidrojen peroksit içerikli). 1:1 oranında dilüe edilen beyazlatıcı diş macunları, 1 yıllık diş fırçalama süresini simüle etmek amacıyla şarjlı diş fırçası düzeneği ile 48 dakika boyunca numunelere uygulandı. Beyazlatıcı diş macunu ile fırçalama sonrası aşınma, renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve parlaklık ölçümleri tekrarlandı (T2). Aşınma hacmi integral tabanlı formül, renk değişim verileri ise CIEDE2000 formülü ile hesaplandı. Veriler üç yönlü varyans analizi, Robust ANOVA ve Bonferroni testleri ile değerlendirildi (p<0,050). Materyal ana etkisi tüm parametreler için istatistiksel olarak anlamlı farka neden olurken (p<0,050), macun ana etkisi ise yüzey pürüzlülüğü (p=0,110) hariç bütün parametrelerde istatistiksel olarak anlamlıydı (p<0,050). Beyazlatıcı diş macunlarının rezin bazlı restoratif materyallerin aşınma, renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve parlaklık özelliklerini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different whitening toothpastes on the wear, color change, surface roughness, and gloss of a nanohybrid composite resin [Clearfil Majesty Esthetic (CME)], two subtractively manufactured materials [Vita Enamic (VE) and Cerasmart (CS)], and two additively manufactured materials [Saremco Crowntec (SC) and VarseoSmile Crown Plus (VS)]. A total of 150 specimens (n = 30 per material), measuring 6 × 7 × 2 mm, were prepared. Baseline (T0) wear, color, surface roughness, and gloss values were recorded. Wear was assessed using a three-dimensional optical profilometer, color measurements were performed with a spectrophotometer, surface roughness was evaluated using a contact profilometer, and gloss was measured with a glossmeter. To simulate six months of coffee consumption, the specimens were immersed in a coffee solution for 144 hours, after which color, surface roughness, and gloss measurements were repeated (T1). Subsequently, the specimens were randomly divided into six subgroups according to the toothpaste used (n = 5/group): Colgate Total 12 (control), Opalescence Whitening (abrasive-based), Colgate Max White Charcoal (activated charcoal-based), Splat Extreme White (enzyme-containing), Signal White Now (optical whitening), and Colgate Optic White Expert (hydrogen peroxide-containing). The whitening toothpastes were diluted at a 1:1 ratio with distilled water and applied to the specimens for 48 minutes using a powered toothbrush apparatus to simulate one year of toothbrushing. Following brushing with the whitening toothpastes, wear, color change, surface roughness, and gloss measurements were repeated (T2). Wear volume was calculated using an integral-based formula, while color change values were determined according to the CIEDE2000 formula. The data were analyzed using three-way analysis of variance (ANOVA), Robust ANOVA, and Bonferroni post hoc tests (p < 0.050). The main effect of material resulted in statistically significant differences for all evaluated parameters (p < 0.050), whereas the main effect of toothpaste was statistically significant for all parameters except surface roughness (p = 0.110) (p < 0.050). Within the limitations of this study, whitening toothpastes were found to influence the wear, color change, surface roughness, and gloss properties of resin-based restorative materials.