KOAH tanısı olan ve olmayan bireylerde ses ve yutma özelliklerinin incelenmesi
Examination of voice and swallowing characteristics in individuals with and without COPD
  1. Tez No: 1014368
  2. Yazar: YAREN ÇOMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BENGİSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN ALPÜRAN KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma KOAH tanısı olan ve olmayan bireylerde ses ve yutma özelliklerini çok boyutlu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya KOAH tanısı almış 29 birey ve 26 sağlıklı bireyle olmak üzere toplam 55 kişi katılmıştır. Veriler iki aşamada toplanmıştır. İlk aşamada, tüm katılımcılarla demografik bilgi formu, Mini Mental Durum Testi (MMDT), Eating Assessment Tool (EAT-10), Ses Handikap İndeksi (SHI-10), GRBAS ve Ses Yolu Rahatsızlık Ölçeği (SYRÖ) doldurtulmuştur. Ayrıca bu aşamada KOAH tanısına sahip bireylere Modified Medical Research Council (mMRC) ölçeği uygulanmıştır. İkinci aşamada tüm katılımcıların akustik ve aerodinamik ölçümleri alınmış, Zamanlı Su Yutma Testi (ZSYT) kullanılmıştır. Verilerin analizi için ki-kare, bağımsız örneklem t testi, Mann–Whitney U testi, ki-kare testi ve Spearman ile Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre KOAH tanılı bireyler ile sağlıklı grup arasında akustik parametrelerden temel frekans, jitter, shimmer değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p<0,05). İki grup arasında aerodinamik değerlendirmeler sonucunda maksimum fonasyon süresinde anlamlı farklar saptanırken (p<0,05), s/z oranında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Gruplar arası EAT-10, SHI-10, GRBAS, SYRÖ skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Ancak KOAH tanısı olan bireylerin sağlıklı gruba göre yutma kapasitelerinde azalma görülse de istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Korelasyon analizi sonucunda, KOAH grubunda mMRC skoru ile maksimum fonasyon süresi ve EAT-10 SYRÖ, GRBAS arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanırken (p<0.05); SHI-10, yutma fonksiyonları ve s/z oranı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Ayrıca, GOLD evrelerine göre yapılan analizde gruplar arasında incelenen parametreler açısından anlamlı bir farklılıklar saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak KOAH hastalarında ses parametrelerinde ses bozukluğuna yönelik bulguların anlamlı derecede daha belirgin olduğu, yutma parametrelerinde ise subjektif yakınmaların daha belirgin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate voice and swallowing characteristics in individuals with and without chronic obstructive pulmonary disease (COPD) using a multidimensional approach. A total of 55 participants were included: 29 individuals with COPD and 26 healthy controls. Data were collected in two stages. In the first stage, participants completed a demographic information form, Mini Mental State Examination (MMSE), Eating Assessment Tool (EAT-10), Voice Handicap Index (VHI), GRBAS scale, and Vocal Tract Discomfort Scale (VTDS). Additionally, the Modified Medical Research Council (mMRC) scale was administered to individuals with COPD. In the second stage, acoustic and aerodynamic measurements were obtained, and the Timed Water Swallow Test (TWST) was performed. Independent samples t-test, Mann–Whitney U test, Chi-square test, and Spearman and Pearson correlation analyses were used. According to the findings, significant differences were found between COPD and healthy groups in fundamental frequency, jitter, and shimmer (p<0,05). In aerodynamic assessments, maximum phonation time differed significantly between groups (p<0,05), whereas no significant difference was observed in the s/z ratio (p >0,05). Significant differences were also found in EAT-10, VHI , GRBAS, and VTDS scores. Although swallowing capacity was reduced in the COPD group, this difference was not statistically significant. Correlation analysis revealed significant relationships between mMRC and maximum phonation time, as well as EAT-10, VTDS, and GRBAS (p <0,05), but not with VHI, swallowing functions, or the s/z ratio (p>0,05). No significant differences were observed according to GOLD stages (p>0,05). In conclusion, voice disorder-related findings were significantly more pronounced in the voice parameters of individuals with COPD, whereas subjective swallowing complaints were more pronounced in the swallowing parameters.