Çocuk gelişimi eğitimi öğretmenlerinin ses kullanım alışkanlıkları ile ses hijyeni ve ses hastalıkları konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
An investigation of the voice use habits of child development education teachers and their levels of knowledge regarding vocal hygiene and voice disorders
- Tez No: 1014405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk gelişimi eğitimi öğretmenlerinin ses kullanım alışkanlıkları ile ses hijyeni ve ses hastalıkları konusundaki bilgi düzeylerini incelemektir. Öğretmenlik mesleği, sesin yoğun ve uzun süreli kullanımını gerektirmesi nedeniyle mesleki ses bozuklukları açısından risk taşıyan meslek grupları arasında yer almaktadır. Özellikle çocuk gelişimi alanında görev yapan öğretmenler, sınıf içi etkileşimin yoğunluğu ve gürültülü eğitim ortamları nedeniyle seslerini zorlayıcı koşullar altında kullanabilmektedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmada, alan yazın taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, farklı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan toplam 122 kadın çocuk gelişimi eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcıların demografik özelliklerini, ses kullanım alışkanlıklarını, ses hijyenine yönelik davranışlarını ve ses hastalıkları konusundaki bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, çocuk gelişimi eğitimi öğretmenlerinin ses kullanım alışkanlıkları açısından genel olarak yüksek risk grubunda yer almadıkları belirlenmiştir. Katılımcıların ses hijyenine yeterli düzeyde önem verdikleri ve ses hastalıkları ile ses mekanizmasına zarar verebilecek davranışlar konusunda bilgi düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin mesleki yaşamlarında yoğun ses kullanıcısı olmaları nedeniyle ses sağlığına yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılmasının koruyucu ve önleyici bir yaklaşım açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, çocuk gelişimi eğitimi öğretmenlerinin doğru ve sağlıklı ses kullanımına yönelik bilinç düzeylerinin artırılması durumunda, mesleğe bağlı ses hastalıklarının görülme sıklığının azaltılabileceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda, öğretmenlere yönelik ses hijyeni eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve hizmet içi eğitim programlarında ses sağlığına ilişkin içeriklere sistematik biçimde yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the voice use habits of child development education teachers and to determine their level of knowledge regarding voice hygiene and voice disorders. Teaching is considered one of the professions at risk for occupational voice disorders due to the intensive and prolonged use of the voice. Teachers working in the field of child development, in particular, may use their voices under vocally demanding conditions because of intensive classroom interaction and noisy educational settings. This study was conducted using a survey model within the framework of quantitative research methods. The data collection instrument was developed based on a review of the relevant literature and expert consultation. The sample consisted of 122 female child development education teachers employed in various educational institutions. A questionnaire was administered to collect data on participants' demographic characteristics, voice use habits, behaviors related to voice hygiene, and their knowledge levels concerning voice disorders. The collected data were analyzed using appropriate statistical analysis methods. The findings indicated that the teachers were not generally classified within a high-risk group in terms of voice use habits. It was also determined that participants paid adequate attention to voice hygiene and possessed above-average knowledge regarding voice disorders and behaviors that may negatively affect the vocal mechanism. Nevertheless, given that teachers are intensive voice users in their professional practice, enhancing their knowledge and awareness of vocal health is considered important from a preventive and protective standpoint. In conclusion, increasing awareness of proper and healthy voice use among child development education teachers may contribute to reducing the prevalence of occupation-related voice disorders. Accordingly, it is recommended that voice hygiene training programs for teachers be expanded and that vocal health education be systematically incorporated into in-service training programs.