Pediatrik çölyak hastalığı tanılı olgularda gastrik bulguların değerlendirilmesi ve lenfositik gastrit saptanan çölyak hastalarında fenotipik özelliklerin araştırılması
  1. Tez No: 1014412
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKAN TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM ŞAHİNOĞLU, DOÇ. DR. BİLGE ŞAHİN AKKELLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda, pediatrik çölyak hastalığı tanısı alan olgularda gastrik histopatolojik bulgularının değerlendirilmesi ve lenfositik gastrit (LG) saptanan hastalarda klinik, laboratuvar ve histopatolojik özelliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda Ocak 2014-Aralık 2023 tarihleri arasında çölyak hastalığı tanısı almış toplam 294 pediatrik hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, başvurudaki klinik verileri, serolojik ve nutrisyonel laboratuvar bulguları ile histopatolojik özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Üst gastrointestinal endoskopi sırasında alınan gastrik biyopsilerin Sydney sınıflamasına göre değerlendirilmiş histopatolojik inceleme bulguları (inflamasyon ve aktivite dereceleri ile atrofi, intestinal metaplazi ve H. Pylori varlığı) kaydedilmiştir. İnce bağırsak biyopsilerinin histopatolojik inceleme bulguları Marsh sınıflamasına göre değerlendirilmiştir. Lenfositik gastriti olan ve olmayan hastalar arasında klinik, laboratuvar ve histopatolojik veriler karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çoğunluğu (%71.4) gastrointestinal/ekstraintestinal semptom ya da bulgu nedeniyle tanı alan olgularımızdaki en sık gastrik histopatolojik bulgunun kronik inaktif gastrit olduğu görülmüştür. Çalışma grubumuzda LG sıklığı %15.6 olarak tespit edilmiştir. Lenfositik gastriti olan olgular arasında semptomatik hasta oranının (%84.7) LG olmayan olgulara göre (%68.1) daha yüksek olduğu dikkati çekmiştir. Lenfositik gastrit olan olgularda folik asit düzeylerinin daha düşük, demir eksikliği anemisi sıklığının (p=0.02) daha yüksek olduğu ve LG olan olguların daha yüksek düzeyde serolojik test pozitifliği (anti-tTG IgA > 10 x NÜS %93.4'e karşılık %81.4; p=0.04) ile tanı aldıkları saptanmıştır. Çalışma grubumuzun yaklaşık yarısında Marsh 3B ile uyumlu histopatoloji mevcut iken LG olan grupta, histopatolojik bulguları Marsh 3C ile uyumlu hasta oranının LG olmayan hastalara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lojistik regresyon analizinde, LG ile ilişkili olabilecek en önemli faktörlerin Marsh 3C histopatolojisi ve artmış duodenal lenfosit sayısı olduğu ortaya koyulmuştur. Sonuç: Çalışmamızın verileri, lenfositik gastritin çölyak hastalığındaki duodenal lenfositik mukozal inflamasyonun gastrik yansıması olabileceği görüşünü desteklemekte, daha yüksek serolojik pozitiflik ve daha ağır histopatolojik hasar ile ilişkili bir çölyak fenotipini temsil ettiğini ortaya koymaktadır. Bulgularımız, lenfositik gastritin çölyak hastalığının inflamatuvar yükünü yansıtan önemli bir histopatolojik belirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Our study aimed to evaluate gastric histopathological findings in cases diagnosed with pediatric celiac disease and to investigate the clinical, laboratory and histopathological features in patients with lymphocytic gastritis (LG). Materials and Methods: A total of 294 pediatric patients diagnosed with celiac disease between January 2014 and December 2023 at the Ministry of Health Marmara University Pendik Training and Research Hospital Department of Pediatric Gastroenterology were included to the study. The demographic characteristics, anthropometric measurements, clinical data, serological and nutritional laboratory findings, and histopathological features of the patients were retrospectively examined. Histopathological examination findings (inflammation and activity degrees, as well as the presence of atrophy, intestinal metaplasia and H. Pylori) of gastric biopsies obtained during upper gastrointestinal endoscopy, evaluated according to the Sydney classification, were recorded. Histopathological examination findings of small intestine biopsies were evaluated according to the Marsh classification. Clinical, laboratory and histopathological data were compared and analyzed between patients with and without lymphocytic gastritis. Results: The most common gastric histopathological finding in our cases, most of which (71.4%) were diagnosed due to gastrointestinal/extraintestinal symptoms or findings, was chronic inactive gastritis. The frequency of LG was found to be 15.6% in our study group. It was noted that the rate of symptomatic patients among cases with lymphocytic gastritis (84.7%) was higher than in cases without LG (68.1%). It was found that folic acid levels were lower, the frequency of iron deficiency anemia (p = 0.02) was higher in cases with lymphocytic gastritis, and cases with LG were diagnosed with a higher level of serological test positivity (anti-tTG IgA > 10 x ULN 93.4% vs. 81.4%; p = 0.04). While approximately half of our study group had histopathology compatible with Marsh 3B, it was determined that the rate of patients with histopathological findings compatible with Marsh 3C was higher in the LG group than in non-LG patients. Logistic regression analysis revealed that the most important factors that may be associated with LG are Marsh 3C histopathology and increased duodenal lymphocyte count. Conclusion: The data of our study support the view that lymphocytic gastritis may be the gastric reflection of duodenal lymphocytic mucosal inflammation in celiac disease and reveal that it represents a celiac phenotype associated with higher serological positivity and more severe histopathological damage. Our findings suggest that lymphocytic gastritis may be an important histopathological marker reflecting the inflammatory burden of celiac disease.