Simüle edilmiş perforasyon varlığında apeks bulucu entegre endodontik motorların doğruluğunun çeşitli irrigasyon solüsyonları altında karşılaştırılması
Comparison of the accuracy of apex locator–integrated endodontic motors under various irrigation solutions in the presence of simulated perforation
- Tez No: 1014433
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
Özet
Endodontik tedavide kullanılan irrigasyon solüsyonları ile kök kanal içeriği ve anatomisindeki patolojik ya da iatrojenik değişimlerin, elektronik apeks bulucuların (EAB) ölçüm doğruluğunu etkileyebileceği bildirilmiştir. Bu in vitro çalışmanın amacı, simüle edilmiş kök perforasyonu varlığında, apeks bulucu entegre endodontik motorlar ile geleneksel elektronik apeks bulucunun farklı irrigasyon solüsyonları altında perforasyon tespitindeki doğruluklarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmada, 96 adet çekilmiş tek köklü insan dişinde standart simüle perforasyonlar oluşturulmuş ve örnekler %2,5 NaOCl, %17 EDTA, serum fizyolojik ve Dual Rinse HEDP ortamlarında değerlendirilmiştir. Perforasyon lokalizasyonu, Woodpecker AI ve FKG Rooter X3000 entegre sistemleri ile Root ZX Mini kullanılarak yapılmıştır. Tüm cihazlar, tüm irrigasyon koşullarında klinik olarak kabul edilebilir doğruluk göstermiş; entegre endomotor sistemler ile geleneksel elektronik apeks bulucular arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p > 0,05). Bu bulgular, farklı irrigasyon protokollerinde dahi elektronik apeks bulucuların perforasyon tespitinde güvenilir ve tutarlı ölçümler sağlayabildiğini ve klinik uygulamalarda güvenilir bir tanı aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that irrigation solutions used during endodontic treatment, as well as pathological or iatrogenic changes in root canal contents and anatomy, may affect the measurement accuracy of electronic apex locators (EALs). The aim of this in vitro study was to comparatively evaluate the accuracy of apex locator–integrated endodontic motors and a conventional electronic apex locator in detecting root perforations under different irrigation solutions in the presence of simulated root perforation. In this study, standardized artificial root perforations were created in 96 single-rooted human teeth, and the samples were evaluated under 2.5% sodium hypochlorite (NaOCl), 17% ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), saline solution, and Dual Rinse HEDP conditions. Perforation localization was performed using the Woodpecker AI and FKG Rooter X3000 apex locator–integrated systems and the conventional electronic apex locator Root ZX Mini. All devices demonstrated clinically acceptable accuracy in perforation detection under all irrigation conditions, and no statistically significant difference was found between the integrated endomotor systems and the conventional EAL (p > 0.05). These findings indicate that electronic apex locators can provide reliable and consistent measurements in perforation detection even under different irrigation protocols and can be safely used as complementary diagnostic tools in clinical practice.