Aile Sağlığı Merkezine başvuran annelerde postpartum hüzün sıklığının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Prevalence of postpartum blues and associated factors among mothers attending Family Health Centers
- Tez No: 1014434
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Postpartum hüzün (PH), çoğunlukla geçici olmakla birlikte, annenin işlevselliğini, anne-bebek bağlanmasını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, PH' nin erken dönemde belirlenmesi ve ilişkili faktörlerin ortaya konması, aile hekimliği açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, postpartum dönemdeki kadınlarda PH sıklığını, düzeylerini ve bu değişkenlerle ilişkili sosyodemografik, obstetrik ve psikososyal faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırmada, postpartum dönemdeki annelerden veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik ve obstetrik özellikleri sorgulayan yapılandırılmış anket formu, PH düzeylerini belirlemek için Doğum Sonrası Annelerde Hüzün Değerlendirme Ölçeği (DSAHDÖ) ve genel ruhsal durumlarını değerlendirmek amacıyla Genel Sağlık Algısı Ölçeği-12 (GSA-12) kullanılmıştır. Veriler SPSS ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler, uygun karşılaştırma testleri ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir Bulgular: Çalışma, Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran toplam 139 postpartum anne ile yürütülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 29,5±4,0 yıl olup; annelerin %50,4'ü (n=70) üniversite mezunu ve %87,8'i (n=122) çekirdek aile yapısına sahipti. Katılımcıların %50,4'ü (n=70) vajinal yolla doğum yapmıştı. Katılımcıların DSAHDÖ toplam puan ortalaması 49,3±17,6 olarak belirlenmiş olup, ölçek puanlarının çeyreklik dağılımına göre annelerin postpartum hüzün düzeylerinin orta düzeyde seyrettiği görülmüştür. GSA-12 sonuçlarına göre katılımcıların %52,5'i (n=73) yüksek risk grubunda yer almıştır. Canlı doğum öyküsü ve yaşayan çocuk varlığı ile GSA-12 risk grupları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0,013 ve p=0,038). Ailede psikiyatrik hastalık öyküsü bulunan annelerde DSAHDÖ toplam puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Bebek bakımına yönelik eğitim alan annelerde postpartum hüzün düzeyleri, eğitim almayanlara kıyasla anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p<0,05). Eş desteği alan annelerde DSAHDÖ puanlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir (p<0,05). Çoklu doğrusal regresyon analizinde model istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş (F=5,055; p=0,001) ve PH puanındaki varyansın %13,1'ini açıklamış olup, geniş aile yapısı ve eş desteği alma durumu postpartum hüzün düzeyinin bağımsız ve anlamlı yordayıcıları olarak saptanmıştır (sırasıyla β=0,234; p=0,006 ve β=0,256; p=0,002). Sonuç: Bu tez çalışması, PH düzeylerinin bireysel özelliklerin yanı sıra ailesel ve psikososyal faktörlerle yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Bebek bakımına yönelik eğitimler koruyucu bir faktör olarak öne çıkarken, geniş aile yapısı ve eş desteği alma durumu postpartum hüzün düzeyinin bağımsız değişkenleri olarak belirlenmiştir. Bu bulgular, postpartum izlem sürecinde aile hekimlerinin annelerin ruhsal durumlarını bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmesi ve eğitim ile sosyal destek mekanizmalarını güçlendirmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective:Postpartum blues (PB), although mostly transient, may negatively affect maternal functioning, mother–infant bonding, and quality of life. In this context, the early identification of PB and the determination of associated factors are of importance for family medicine practice. This study aimed to investigate the prevalence and levels of PB among women in the postpartum period and to examine the sociodemographic, obstetric, and psychosocial factors associated with these variables. Methods:This descriptive and cross-sectional study collected data from mothers in the postpartum period. Data collection tools included a structured questionnaire assessing sociodemographic and obstetric characteristics, the Postpartum Blues Scale (DSAHDÖ) to determine PB levels, and the 12-item General Health Questionnaire (GHQ-12) to evaluate overall mental health status. Data were analyzed using SPSS software; descriptive statistics, appropriate comparative tests, and multiple regression analysis were applied. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results:The study was conducted with a total of 139 postpartum mothers who attended Training Family Health Centers. The mean age of the participants was 29.5 ± 4.0 years; 50.4% (n=70) were university graduates, and 87.8% (n=122) lived in a nuclear family structure. Vaginal delivery was reported by 50.4% (n=70) of the participants. The mean total DSAHDÖ score was 49.3 ± 17.6, and based on the quartile distribution of scale scores, postpartum blues levels were found to be moderate. According to GHQ-12 results, 52.5% (n=73) of the participants were classified in the high-risk group. Significant associations were observed between GHQ-12 risk groups and both history of live birth and number of living children (p=0.013 and p=0.038, respectively). Mothers with a family history of psychiatric disorders had significantly higher DSAHDÖ total scores (p<0.05). Postpartum blues levels were significantly lower among mothers who received education on infant care compared to those who did not (p<0.05). Higher DSAHDÖ scores were observed among mothers who received spousal support (p<0.05). In multiple linear regression analysis, the model was statistically significant (F=5.055; p=0.001) and explained 13.1% of the variance in PB scores; extended family structure and receiving spousal support were identified as independent and significant variables associated with postpartum blues levels (β=0.234; p=0.006 and β=0.256; p=0.002, respectively). Conclusion:This thesis demonstrates that postpartum blues levels are closely associated with familial and psychosocial factors in addition to individual characteristics. While education on infant care emerged as a protective factor, extended family structure and receiving spousal support were identified as independent variables associated with postpartum blues levels. These findings highlight the importance of family physicians adopting a holistic approach in postpartum follow-up and strengthening education and social support mechanisms to support maternal mental health.