Beden eğitimi ve sağlık ilişkisi: 19. yüzyılda İsveç jimnastiğinde hareket kürü uygulamaları
The relationship between physical education and health: Movement cure practices in 19th-century Swedish gymnastics
  1. Tez No: 1014432
  2. Yazar: GİZEM YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOLGA ŞİNOFOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İsveç jimnastiği sisteminin en güçlü ve ayırt edici bileşenlerinden biri olan ve modern fizik tedavi ile rehabilitasyon uygulamalarının tarihsel temelleri arasında değerlendirilen İsveç hareket kürü (tıbbi jimnastik) uygulamalarını incelemektir. 19. yüzyılda Avrupa'da gelişen iki temel jimnastik akımı olan Alman jimnastiği ve İsveç jimnastiği, öncülerinin kendi toplumlarının ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdiği farklı yaklaşımlar olarak ortaya çıkmış ve kısa sürede uluslararası düzeyde yayılım göstermiştir. Bu iki sistem arasında özellikle İsveç jimnastiği, çok yönlü yapısı ve toplumun farklı kesimlerine uyarlanabilir olması sayesinde 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa'da baskın konuma ulaşmıştır. İsveç jimnastiğinin pedagojik, askeri, estetik ve tıbbi olmak üzere dört temel alanı kapsayan kapsamlı yapısı, sistemi yalnızca bir beden eğitimi yöntemi olmaktan çıkararak sağlık alanıyla da güçlü biçimde ilişkilendirmiştir. Bu bütünsel yapı içerisinde tıbbi jimnastik uygulamaları, yani İsveç hareket kürü, sistemin en belirleyici ve etkili yönlerinden biri olarak öne çıkmıştır. İsveç hareket kürü, başlangıçta Pehr Henrik Ling tarafından geliştirilen ve daha sonra öğrencileri ile takipçileri tarafından sistematik biçimde genişletilen bir tedavi yaklaşımıdır. Ling'in ortaya koyduğu anatomik ve fizyolojik temellere dayalı hareket anlayışı, hareketin yalnızca fiziksel güç kazanımına hizmet eden bir araç değil; organizmanın bozulan dengesini yeniden kurmaya yönelik terapötik bir müdahale biçimi olarak değerlendirilmesini sağlamıştır. Bu yaklaşım doğrultusunda geliştirilen İsveç hareket kürü; aktif, pasif ve kombine hareket formlarının yanı sıra masaj uygulamalarını da içeren kapsamlı bir tedavi sistemi olarak şekillenmiştir. Serbest egzersiz temeline dayanan bu uygulamalar hem sağlığın korunması hem de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere Avrupa'nın farklı bölgelerinde kurulan jimnastik enstitülerinde uygulanmıştır. Bu sistemin kurumsal gelişiminde Ling'in kurucusu olduğu Kungliga Gymnastiska Centralinstitutet önemli bir rol oynamıştır. Söz konusu enstitü, yalnızca bir eğitim kurumu olarak değil aynı zamanda hareket temelli tedavilerin uygulandığı bir merkez olarak faaliyet göstermiş ve bu dönemde çok sayıda hastaya tıbbi jimnastik uygulamalarıyla tedavi sunmuştur. Ling'in öğrencileri ve takipçileri tarafından geliştirilen sistem, dönemin tıp ve teknoloji alanındaki ilerlemelerinden de önemli ölçüde etkilenmiştir. Özellikle Jonas Gustav Vilhelm Zander tarafından geliştirilen tıbbi-mekanik cihazlar, hareket tedavisinin daha kontrollü ve ölçülebilir biçimde uygulanmasına olanak sağlamış ve mekanoterapi olarak bilinen yeni bir uygulama alanının ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Zander'in geliştirdiği cihazların kullanıldığı enstitüler kısa sürede birçok Avrupa kentinde yayılmıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İsveç hareket kürünün kardiyovasküler hastalıklar, akciğer hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kemik ve eklem problemleri ile çeşitli ortopedik deformiteler gibi geniş bir klinik yelpazede kullanıldığı görülmektedir. Dönemin kaynaklarında yer alan vaka kayıtları ve klinik gözlemler, bu tedavi yönteminin hastalıkların yönetiminde önemli sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bu durum, İsveç hareket kürünün yalnızca teorik bir jimnastik yaklaşımı olmadığını; aksine dönemin sağlık uygulamaları içinde aktif olarak kullanılan ve etkileri gözlemlenen bir tedavi modeli olduğunu ortaya koymaktadır. Nitekim bu uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte İsveç hareket kürüne ilişkin çok sayıda bilimsel ve pratik eserin kaleme alındığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak İsveç jimnastiğinin tıbbi boyutunu oluşturan hareket kürü, 19. yüzyıl Avrupa'sında hareket temelli tedavi anlayışının sistemli biçimde uygulanmasını sağlayan önemli bir model olarak değerlendirilebilir. Aktif ve pasif egzersiz teknikleri, masaj uygulamaları ve mekanik destekli tedavi yöntemlerini bir araya getiren bu yaklaşım, modern fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının gelişiminde tarihsel bir temel oluşturmaktadır. Bu çalışma, İsveç hareket kürünün tarihsel gelişimini ve uygulama alanlarını inceleyerek, söz konusu sistemin modern rehabilitasyon anlayışıyla kurduğu düşünsel ve uygulamalı sürekliliği ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Swedish exercise therapy (medical gymnastics) practices, one of the strongest and most distinctive components of the Swedish gymnastics system, which is considered among the historical foundations of modern physical therapy and rehabilitation practices. Two fundamental gymnastics movements that developed in Europe in the 19th century, German gymnastics and Swedish gymnastics, emerged as different approaches shaped by their pioneers according to the needs of their own societies and quickly spread internationally. Of these two systems, Swedish gymnastics, in particular, achieved a dominant position in Europe from the second half of the 19th century onwards, thanks to its multifaceted structure and adaptability to different segments of society. The comprehensive structure of Swedish gymnastics, covering four fundamental areas pedagogical, military, aesthetic, and medical transcended the system's role as merely a physical education method, strongly linking it to the field of health. Within this holistic structure, medical gymnastics practices, namely the Swedish exercise regimen, emerged as one of the system's most defining and effective aspects. The Swedish movement cure is a therapeutic approach initially developed by Pehr Henrik Ling and later systematically expanded by his students and followers. Ling's understanding of movement, based on anatomical and physiological principles, ensured that movement was not considered merely a tool for gaining physical strength, but rather a form of therapeutic intervention aimed at restoring the organism's disturbed balance. Developed in line with this approach, the Swedish movement cure took shape as a comprehensive treatment system that included active, passive, and combined forms of movement, as well as massage applications. Based on free exercise, these applications were used in gymnastics institutes established in different parts of Europe for both health maintenance and the treatment of various diseases. The Kungliga Gymnastiska Centralinstitutet, founded by Ling, played a significant role in the institutional development of this system. The institute operated not only as an educational institution but also as a center for movement-based treatments, providing medical gymnastics treatments to numerous patients during this period. The system developed by Ling's students and followers was also significantly influenced by advances in medicine and technology at the time. In particular, the medical-mechanical devices developed by Jonas Gustav Vilhelm Zander enabled the more controlled and measurable application of movement therapy and contributed to the emergence of a new field of application known as mechanotherapy. Institutes using the devices developed by Zander quickly spread to many European cities. From the second half of the 19th century onwards, Swedish exercise therapy was used in a wide range of clinical conditions, including cardiovascular diseases, lung diseases, digestive system disorders, bone and joint problems, and various orthopedic deformities. Case records and clinical observations found in sources from that period show that this treatment method yielded significant results in the management of diseases. This situation reveals that Swedish exercise therapy was not merely a theoretical approach to gymnastics; on the contrary, it was a treatment model actively used and observed for its effects within the health practices of the period. Indeed, with the spread of these practices, it is understood that numerous scientific and practical works were written on the Swedish exercise regimen. In conclusion, the exercise regimen, which constitutes the medical dimension of Swedish gymnastics, can be considered an important model that enabled the systematic application of movement-based treatment in 19th-century Europe. This approach, which combines active and passive exercise techniques, massage applications, and mechanically assisted treatment methods, forms a historical basis for the development of modern physical therapy and rehabilitation practices. This study aims to examine the historical development and application areas of the Swedish movement cure and to reveal the conceptual and practical continuity that this system has established with the modern understanding of rehabilitation.