Palyatif bakım kliniklerinde bakım verenler tarafından hastalara uygulanan abdominal masajın gastrointestinal semptomlar üzerindeki etkisi
The effect of abdominal massage applied to patients by caregivers in palliative care clinics on gastrointestinal symptoms
- Tez No: 1014435
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, palyatif bakım kliniklerinde bakım verenler tarafından hastalara uygulanan abdominal masajın gastrointestinal sistem (GİS) semptomları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü araştırma, Temmuz–Ekim 2025 tarihleri arasında Ankara'da bir şehir hastanesinin palyatif bakım kliniğinde yürütülmüştür. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar, randomizasyon yöntemiyle müdahale (n=28) ve kontrol (n=28) gruplarına atanmıştır. Müdahale grubunda bakım verenlere ilk gün abdominal masaj eğitimi verilmiş, ardından hastalara bakım verenler tarafından altı gün boyunca günde iki kez, her biri 15 dakika süren abdominal masaj uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin bakım uygulanmıştır. Veriler; Bireysel Tanıtıcı Özellikler Formu, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği, Defekasyon Günlüğü ve Bristol Dışkı Kıvamı Skalası kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Müdahale grubundaki hastaların yaş ortalaması 69,75 ± 15,25 olup, %60,7'si erkekti. Kontrol grubunda ise yaş ortalaması 69,25 ± 15,22 olup, hastaların %50,0'si erkekti. Gruplar arası karşılaştırmalarda konstipasyon (p=0,001), hazımsızlık (p<0,001) ve toplam GİS semptom skoru (p<0,001) açısından müdahale grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır. Defekasyon parametreleri incelendiğinde; 2–4. günlerde tam boşalamama hissinde (p=0,039), 5–7. günlerde dışkı miktarında (p=0,047) ve dışkı kıvamında (p=0,003) müdahale grubunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşme belirlenmiştir. Ayrıca gaz/şişkinlik semptomlarında üçüncü günden, dışkı kıvamında ise beşinci günden itibaren istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gözlenmiştir (p<0,05). Grup içi karşılaştırmalarda müdahale grubunda konstipasyon (p<0,001), diyare (p=0,016), hazımsızlık (p<0,001), karın ağrısı (p=0,003) ve toplam GİS semptom skorunda (p<0,001) istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır Sonuç: Palyatif bakım hastalarında bakım verenler tarafından uygulanan abdominal masajın konstipasyon, hazımsızlık ve toplam GİS semptom yükünü azalttığı; tam boşalamama hissi, dışkı miktarı ve dışkı kıvamı üzerinde iyileştirici etki sağladığı ve gaz/şişkinlik semptomunu azalttığı belirlenmiştir. Bu bulgular, abdominal masajın palyatif bakım hastalarında GİS semptomlarının yönetiminde uygulanabilir ve destekleyici bir non-farmakolojik hemşirelik girişimi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of abdominal massage applied by caregivers to patients on gastrointestinal system symptoms in palliative care clinics. Materials and Methods: This randomized controlled study was conducted between July and October 2025 in the palliative care clinic of a city hospital in Ankara, Türkiye. Patients who met the inclusion criteria were randomly assigned to the intervention group (n=28) or the control group (n=28). Caregivers in the intervention group received abdominal massage training on the first day, and abdominal massage was subsequently administered to patients by their caregivers twice daily for six consecutive days, with each session lasting 15 minutes. Patients in the control group received routine care. Data were collected using the Patient Information Form, Barthel Index of Activities of Daily Living, Gastrointestinal Symptom Rating Scale, Defecation Diary, and Bristol Stool Form Scale. Results: The mean age of patients in the intervention group was 69.75 ± 15.25 years, and 60.7% were male, whereas the mean age in the control group was 69.25 ± 15.22 years, with 50.0% being male. Intergroup comparisons showed statistically significant improvement in constipation (p=0.001), indigestion (p<0.001), and total gastrointestinal symptom score (p<0.001) in favor of the intervention group. Regarding defecation parameters, statistically significant improvement was observed in the intervention group in the feeling of incomplete emptying on days 2–4. (p=0.039), and in stool volume (p=0.047) and stool consistency (p=0.003) on days 5–7. Furthermore, statistically significant improvement was observed in gas/bloating symptoms from the third day and in stool consistency from the fifth day (p<0.05). In within-group comparisons, statistically significant improvement was found in constipation (p<0.001), diarrhea (p=0.016), indigestion (p<0.001), abdominal pain (p=0.003) and total gastrointestinal symptom score (p<0.001) in the intervention group. Conclusion: Abdominal massage performed by caregivers in palliative care patients reduced constipation, indigestion, and overall gastrointestinal symptom burden. It also improved the feeling of incomplete evacuation, stool amount, and stool consistency, and reduced gas/bloating symptoms. These findings indicate that abdominal massage is an applicable and supportive non-pharmacological nursing intervention for the management of gastrointestinal symptoms in palliative care patients.