11-14 yaş spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin sosyal anksiyete ve utangaçlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of social anxiety and shyness levels in 11-14 year-old students who participate in sports and those who do not
  1. Tez No: 1014436
  2. Yazar: ŞÜHEDA KAVAK DORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 11–14 yaş aralığındaki spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin sosyal anksiyete ve utangaçlık düzeylerini incelenmesidir. ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemini Zonguldak ilinde öğrenim gören 153 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Sosyal Anksiyete Ölçeği (ÇSAÖ) ve Çocuk Utangaçlık Ölçeği (ÇUÖ)”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 22.0 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Testi, üç veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin sosyal anksiyete düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi ve spor yapma durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>.05). Benzer şekilde utangaçlık düzeyleri açısından da cinsiyet, sınıf düzeyi ve spor yapma durumuna göre anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>.05). Korelasyon analizi sonuçları, sosyal anksiyete ile utangaçlık arasında yüksek düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r=.741, p<.01). Sonuç olarak, araştırmada incelenen demografik ve sportif değişkenlerin sosyal anksiyete ve utangaçlık düzeyleri bakımından tek başına ayırt edici olmadığını, buna karşın iki psikososyal kavramın birbiriyle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social anxiety and shyness levels of middle school students aged 11–14 who participate and do not participate in sports. The sample of this research, which utilized the correlational survey model, consists of 153 middle school students studying in the province of Zonguldak. In the data collection process, a“Personal Information Form, Social Anxiety Scale for Children (SASC), and Children's Shyness Scale (CSS)”were used. Statistical analysis of the data was performed using the IBM SPSS Statistics 22.0 software package. In the data analysis, the Mann-Whitney U Test was used for comparing two independent groups, and the Kruskal-Wallis H Test was employed for comparing three or more groups. According to the research findings, students' social anxiety levels do not show a significant difference based on gender, grade level, and sports participation status (p>.05). Similarly, no significant difference was found in shyness levels in terms of gender, grade level, and sports participation status (p>.05). Correlation analysis results indicated a high-level, positive, and significant relationship between social anxiety and shyness (r=.741, p<.01). In conclusion, this study demonstrates that the demographic and sporting variables examined do not act as standalone differentiating factors in terms of social anxiety and shyness levels; however, it reveals that these two psychosocial concepts are closely interrelated.