Çerçeve sistemlerinin bilgisayar ile boyutlandırılması ve asansör kabinlerine uygulanması
Computer aided frame system design and its application on the elevator car frame
  1. Tez No: 101444
  2. Yazar: NİHAT GÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GEDİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÇERÇEVE SİSTEMLERİNİN BİLGİSAYAR İLE BOYUTLANDIRILMASI VE ASANSÖR KABİNLERİNE UYGULANMASI ÖZET Bir asansörden istenen en önemli hususlardan birisi emniyetli olarak çalışmasıdır. Emniyetli bir çalışma için öncelikle asansörü meydana getiren parça ve sistemlerin tüm çalışma koşullarında üzerlerine etkiyen kuvvet ve momentlere karşı koyabilecek şekilde tasarlanmış ve boyutlandırılmış olmaları gerekir. Bu sistemlerden biriside asansör kabin ve yükünü taşıyan çerçevedir. Bu çalışmada, uygulamada kullanılan hesap yönteminden daha ayrıntılı ve gerçekçi olan bir yaklaşım ile asansör kabin çerçevesinin boyutlandırma hesabı yapıldı ve pratikte bu hesaptan daha kısa sürede ve kolay bir şekilde sonuç alabilmek maksadıyla bir bilgisayar programı hazırlandı. Bugün pratikte asansör kabin çerçevesinin boyutlandırılmasında kullanılan hesap basitleştirilmiştir. Bu maksatla, oluşturulan çerçeve modelinde yük çerçeveye tekil olarak uygulanmakta, yan kirişlerin eşit oranda zorlandığı kabul edilmekte ve çerçevenin köşelerinde oluşan iç kuvvet ve momentler ihmal edilmektedir. Bu şekilde hesap basitleşmekte ancak elde edilen sonuçlar, gerçek şartlar ile yapılan hesaptan elde edilen sonuçlardan farklı olmaktadır. Bu çalışmada ise, hesap için çerçeve modeli oluşturulurken basitleştirilmiş hesap yönteminden farklı olarak yükün çerçeve tabanının yarısına, kabin ağırlığının ise çerçeve tabanının tamamına düzgün yayılı yerleştirildiği düşünüldü. Çerçeve modeli oluşturulduktan sonra çerçeve köşelerinden parçalara ayrıldı ve ayrılan bu parçalar bağımsız birer basit kiriş olarak düşünülüp gerekli hesaplar yapıldı. Hesaplar yapılırken kirişlerin uçlarına, çerçeve köşelerinde oluşan iç kuvvet ve momentler de uygulandı. Çerçeve eksantrik yüklü olduğu için her bir köşesinde oluşan iç momentler ile çerçevenin simetri eksenlerinin her iki tarafındaki düşey ve yatay kuvvetler birbirlerinden farklı değerde olurlar. Bu şekliyle çerçevede toplam on iki bilinmeyen ortaya çıkar, ancak bunlardan sadece üç tanesi diğerlerinden bağımsız olduğu için çerçeve problemi üçüncü dereceden statik belirsizdir. Bilinmeyenlerin hesabında statik denklemlerin yanı sıra yer değiştirme ve dönme (eğim) açılarına bağlı sınır koşullarından elde edilen uygunluk denklemleri de kullanıldı. Bu denklemler ise, elastik eğrinin diferansiyel denkleminin entegrasyonu metodu kullanılarak elde edildi. Bilinmeyen iç moment ve kuvvetlerin hesabından sonra çerçeveyi oluşturan her bir kiriş için gerekli mukavemet hesapları yapıldı. Bu çalışmada uygulanan yaklaşım ile daha gerçekçi sonuçlar elde edilmeye çalışıldığı gibi buna bağlı olarak aynı yük altında basitleştirilmiş yönteme göre çerçeveyi oluşturan kiriş kesitlerinin değiştirilmesi amaçlandı. Bu çalışma neticesinde, pratikte kullanılan basitleştirilmiş yöntem ile çerçeve üst askı ve alt emniyet kirişleri için hesaplanan maksimum eğilme gerilmelerinin gereğinden büyük bulunduğu, yan kirişler için hesaplanan maksimum gerilmenin ise gereğinden küçük bulunduğu tespit edilmiştir. ıx ü4ü,l ?'^?-".-?- - -u
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED FRAME SYSTEM DESIGN AND ITS APPLICATION ON THE ELEVATOR CAR FRAME SUMMARY One of the most important requirements of an elevator is safety operation. For a safety operation, elevator should be so designed that its members can withstand forces and moments imposed on them under all operational conditions. One of these members is car frame, which supports car and their load. In this study, calculation of car frame was performed by a different approach from calculations that are used to be. In addition, a computer program was prepared to take results without any time consuming process caused by complex calculation. Today car frame calculation method used in practice is simplified. For easy calculation, load supported by car is considered as a concentrated force, inner moment and forces, which become at the comers of frame, are omitted, and it is assumed that the upright beams of car frame are forced at equal proportion in the calculation. Thus, the calculation becomes simple, but results deviate from real case. In this study, however, load is considered as a distributed force and located eccentrically on the frame. After frame model construction, the frame is separated to parts from its corner and the calculation performed on these new parts that are considered as beams. While the calculation is performed, the inner forces and moments at the corner of frame are also applied to the end of beams. Due to eccentric loading the inner moments will be different from each other. Horizontal and vertical forces also will be different according to horizontal and vertical symmetry axis of the frame. In this case, twelve unknown components appear, but only three of these are independent. Therefore, the frame is statically indeterminate in the third degree. To find unknown components, boundary conditions equations with respect to angles of distortion and deflections at the beams were used beside static equations. The boundary conditions equations are derived by using integration of differential equation of elastic lines of beams. After unknown components have been found, the calculation was done to check dimensions of beams. The purpose of this new procedure is not only possible to evaluate more realistic results but it is also possible to calculate the real cross sectional area of beams. At the end of the study, it is found that the stresses that are calculated conventional procedure on the lower and cross head beams are bigger than necessary. On the other hand maximum stress of side beam that is calculated same procedure is found smaller than necessary.