Santrifüj pompa salyangozu içerisindeki sıkıştırılamaz akışın üç boyutlu sayısal analizi
Numerical analysis of the 30 incompressible flow in a centrifugal pump volutes
  1. Tez No: 101443
  2. Yazar: EYÜP CEZMİ NURŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKAN AYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışma, santrifüj pompa salyangozu içerisindeki akışın sayısal yöntemlerle analizini açıklamaktadır. Bu akış yapısının salyangozun dizayn parametreleri ile olan ilgisi, sayısal teknikler kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde salyangozun pompa karakteristiklerine etkisi ve sayısal yöntemlerin diğer çözüm yöntemlerine göre üstünlükleri açıklanmıştır. Bölüm 2'de 1994-2000 seneleri arasında yapılan pompa ve kompresör salyangoz performansı ve akış alanı uygulamaları ile ilgili çeşitli deneysel ve sayısal araştırmaların özetlendiği literatür taramasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, sayısal akışkanlar dinamiğinin yöntemleri kullanılarak geliştirilen üç boyutlu Euler denklemlerini çözen bilgisayar programının içeriği açıklanmış dolayısıyla algoritmanın nasıl kurulması ve ne tip hususların göz önüne alınıp hesabının yapılacağı konusu aydınlatılmıştır. Bölümün sonunda esas problemimiz olan salyangoz içindeki üç boyutlu sıkıştırılamaz akışın analizine geçmeden önce, yazılan koddaki hataları görebilmeyi ve deneyim kazanmayı sağlamak için bazı basit geometrilerin içindeki akışın analizi yapılmış ve sonuçlar yorumlanarak doğruluğu sınanmıştır. Dördüncü bölüm, esas problemimiz olan dikdörtgen ve trapezoid kesitli santrifüj pompa salyangozu içerisindeki akışın sayısal analizine ait sonuçlar içermektedir. Bulunan sayısal sonuçlar, eldeki deneysel sonuçlar ile karşılaştırılarak doğruluğu kontrol edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study reveals the numerical analysis of the flow pattern in centrifugal pump volutes. Numerical techniques are used to explain how these flow structures are related with the geometrical parameters. In the first chapter, the overall influence of the volute on pump characteristics are discussed and the numerical methods are compared with the other solution techniques and their advantages are explained. In chapter 2, the literature survey which has been made in the years between 1994 and 2000 about performance and flow field applications in centrifugal pumps and compressors are summarized. In the third chapter, the numerical method which is used to solve the 3D Euler equations is explained and so how the algorithm has to be build and which points have to be noticed is clarified. At the end of the chapter, before starting the basic problem, which is the numerical analysis of the 3D flow in a centrifugal pump volute, the code is applied to some simple geometries in order to gain experience and to see the errors in the code. And finally the results are commented and validated. Chapter 4 includes the results of the basic problem which is the numerical analysis of the flow in a rectangular and trapesoidal volute of a centrifugal pump. The results are compared with the experimental data and the agreement is found to be good. xn