Kolonoskopi yapılacak hastalara öğrenileni geri anlatma metodu ile verilen eğitimin bağırsak temizliğine, konfor ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of teach-back method education on bowel cleansing, comfort and anxiety levels in patients undergoing colonoscopy
  1. Tez No: 1014455
  2. Yazar: EDA KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kolonoskopi yapılacak hastalara öğrenileni geri anlatma yöntemi ile verilen eğitimin bağırsak temizliği, konfor ve anksiyete düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Ocak 2026 – Mart 2026 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin endoskopi ünitesinde çift kör randomize kontrollü klinik bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 128 hasta dahil edilmiş ve katılımcılar müdahale (n=64) ve kontrol (n=64) grubu olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Müdahale grubuna broşürle verilen standart eğitime ek olarak öğrenileni geri anlatma yöntemi ile yapılandırılmış eğitim verilmiş, kontrol grubuna ise standart eğitim uygulanmıştır. Araştırma verileri; Bağırsak Eğitimine Uyum Formu, Boston Bağırsak Hazırlık Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, müdahale grubunda Boston Bağırsak Hazırlık Ölçeği, bağırsak hazırlık düzeyinin toplam ve segmental puanlar açısından kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p<0.001) ve etki büyüklüğünün büyük düzeyde olduğu saptanmıştır (r=0.59). Diyet uyum oranının da müdahale grubunda daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0.01). Konfor ve anksiyete düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Bununla birlikte her iki grupta da işlem sonrasında durumluk anksiyete düzeyinde anlamlı azalma olduğu belirlenmiştir (p<0.001). Sonuç olarak, öğrenileni geri anlatma yöntemi ile verilen eğitimin kolonoskopi öncesi bağırsak hazırlık kalitesini artırmada etkili olduğu görülmüştür. Anksiyete ve konfor düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmamakla birlikte, yöntemin hasta eğitimi ve uyumunu artırmada önemli bir yaklaşım olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda öğrenileni geri anlatma yönteminin kolonoskopi planlanan hastalarda kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of education provided through the teach-back method on bowel preparation quality, comfort, and anxiety levels in patients undergoing colonoscopy. The study was conducted as a double-blind randomized controlled clinical trial in the endoscopy unit of a university hospital between January 2026 and March 2026. A total of 128 patients were included in the study and were randomized into two groups: intervention (n=64) and control (n=64). In addition to the standard education provided via a brochure, the intervention group received structured education using the teach-back method, whereas the control group received only standard education. Data were collected using the Bowel Preparation Compliance Form, Boston Bowel Preparation Scale, State-Trait Anxiety Inventory ,and General Comfort Scale.According to the findings, the total and segmental scores of the Boston Bowel Preparation Scale were significantly higher in the intervention group compared to the control group (p<0.001), with a large effect size (r=0.59). Additionally, dietary compliance rates were higher in the intervention group (p<0.01). No statistically significant difference was found between the groups in terms of comfort and anxiety levels (p>0.05). However, a significant decrease in state anxiety levels was observed after the procedure in both groups (p<0.001). In conclusion, education provided through the teach-back method was found to be effective in improving the quality of bowel preparation before colonoscopy. Although no statistically significant effect was observed on anxiety and comfort levels, the method is considered an important approach for improving patient education and compliance. Accordingly, the use of the teach-back method is recommended for patients scheduled for colonoscopy.