Süreçlerle yönetim ve uygulaması
- Tez No: 101446
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yeni dünya düzenine ayak uydurmaya çalışan firmalardan bazıları (Ford, Texas instruments...) Değişim Mühendisliği çalışmalarıyla büyük basanlar yakaladılar. Fakat bu çalışmaların kendilerini getirdiği noktada, aslında yaptıkları işin yapısını tekrar keşfettiklerini, bunun ise mevcut organizasyonlarına uyumsuz olduğunu fark ettiler. Uzun zaman boyunca“iş süreçlerinin radikal bir biçimde yemden tasarımı”diye tanımlanan Değişim Mühendisliği'nin en önemli yeniliğinin“radikariik değil, ”süreç“ olduğunu anladılar. Süreç ”müşteri için değer üreten aktiviteler seti“ olarak tanımlanabilir. Endüsri Devrimi süreci parçalara ayırarak bu kavramı paramparça etmiş, bu parçalardan her biri olan görevler üzerine odaklaşmıştır. Benzer görevler de bir araya toplanmak suretiyle departmanlar oluşturulmuş, bu günkü hiyerarşik yapıya varılmıştır. Fakat günümüz problemleri göreve odaklanarak, bu noktalarda iyileştirmeler yaparak çözülememektedir. Bunun temel sebebi günümüz problemlerinin süreç problemleri olmasıdır. Bu yüzden süreç kavramının parçalarım tekrar birleştirmek ve O'nu organizasyonun merkezine yerleştirmek zorunludur. Haliyle klasik organizasyonlarla ilgili tüm bildiklerimizi tekrar keşfetmek, yeniden tasarlamak gereklidir. Bu gereği ortaya koyduktan sonra sürecin tanımlanması gereklidir. Bir çok şekilde yapılabilecek tanım enöz biçimde ”Belli girdiler içeren ve belli çıktıları üreten katma değerli çabalarla karakterize edilen, birbiriyle ilişkili iş faaliyetleri kümesi" olarak ifade edilebilir. Süreçler organizasyonların duvarları araşma hapsedilmiş, kesilmiş, parçalanmış halde varlıklarım sürdürmektedirler. Duvarları yıkarak süreçleri serbest bırakmak, organizasyonun performansının üstünde çok ciddi bir artış sağlayacaktır. Bunun gösterimi ise bu tezin sonunda sergilenecek uygulama verileriyle gösterilecektir. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the second half of the 1980s, a handful of companies-Ford Motor Company, Texas Instruments, Taco Bell and a few others, forced to choose between failure and radical change, began to reengineer and succeeded far beyond anyone's expectations. However some bad news followed these good news. In the aftermath of reengineering, business leaders discovered that they no longer understood how to manage their business. Reengineering had transformed their organizations to the point where they were scarcely recognizable. Then it is understood than the radical character of reengineering, is not its 'clean sheet paper' aspect. The key word in the definition of reengineering is process. The Industrial Revolution had turn its back to the process, deconstructing them into specialized tasks and then focusing on improving the performance of these tasks. Tasks formed the basic building blocks of twentieth-century corporations. The persisting problems faced in the late twentieth century, however, could not be adressed by means of task improvement. Their problems were process problems and in order to solve them companies had to make processes the center of their attentions. For this reason, everything about an enterprice must be rethought. Taking this into consideration, we have to define the process: a complete end-to-end set of activities that together create value for a customer.In today's organizastions the processes survive between the walls of departmens, in most of the cases in pieces. Breaking down the walls, will surely be subject of a big performans boost. IX