60 yaş üzeri kadınlarda sarkopeni ve D vitamini ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between sarcopenia and vitamin D status in women aged 60 years and older
- Tez No: 1014483
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PALANDUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı,İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri Polikliniğine başvuran 60 yaş ve üzeri kadınlarda serum 25(OH)D vitamini düzeyleri ile sarkopeni arasındaki ilişkiyi güncel EWGSOP2 kriterleri çerçevesinde değerlendirmek; D vitamini eksikliğinin, yaşam tarzının ve beslenme alışkanlıklarının kas kütlesi ile kas kuvveti üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve analitik kesitsel tipteki bu çalışmaya, İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri polikliniğine başvuran 60 yaş ve üzeri 100 gönüllü kadın hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar serum 25(OH)D düzeylerine göre; D vitamini eksikliği olanlar (<30 ng/mL, n=50) ve eksikliği olmayanlar (≥30 ng/mL, n=50) olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Veriler; sosyodemografik form, SARC-F tarama anketi, el dinamometresi ile el kavrama kuvveti (HGS) ölçümü, antropometrik ölçümler (üst kol ve baldır çevresi) ve protein alımını değerlendiren beslenme sorgulaması aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular: Çalışma popülasyonunda kesinleşmiş sarkopeni sıklığı %7, yalnızca düşük kas gücü ile karakterize olası sarkopeni (dinapeni) sıklığı ise %51 olarak saptanmıştır. Kesinleşmiş sarkopeni varlığı ve SARC-F skorları ile D vitamini statüsü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Ancak, kas gücünün temel göstergesi olan sağ el kavrama kuvveti, D vitamini eksikliği olmayan grupta anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (18,16 kg vs 16,16 kg; p=0,030). Sarkopeni saptanan bireylerin, sarkopenik olmayanlara kıyasla istatistiksel olarak daha ileri yaşta (80,1 ve 72,4 yıl), daha kısa boylu (146,9 ve 153,6 cm) ve belirgin düzeyde daha düşük vücut ağırlığı (52,3 ve 69,6 kg) ile Vücut Kitle İndeksi'ne (VKİ) (24,2 ve 29,5) sahip oldukları tespit edilmiştir (p<0,05). Ayrıca, D vitamini eksikliği olmayan grubun fiziksel aktivite sıklığının (%94 vs %68; p=0,002) ve kilogram başına düşen günlük protein alımının (p=0,032) anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: 60 yaş üzeri kadınlarda tek başına D vitamini eksikliği kesin sarkopeni tanısını doğrudan öngörmese de, sendromun en erken ve kritik belirtisi olan kas gücü kaybı (dinapeni) ile doğrudan ilişkilidir. Aile hekimliği pratiğinde %51 gibi yüksek oranda saptanan olası sarkopeni, rutin el dinamometresi ve SARC-F taramalarının önemini vurgulamaktadır. İleri yaş kadınlarda sarkopeninin önlenmesi; D vitamini seviyelerinin korunmasını, yeterli protein alımı ve fiziksel aktiviteyi içeren çok bileşenli koruyucu stratejileri zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the relationship between serum 25(OH)D levels and sarcopenia in women aged 60 years and older attending primary healthcare services, based on the current EWGSOP2 criteria; and to investigate the effects of vitamin D deficiency, lifestyle, and dietary habits on muscle mass and muscle strength. Materials and Methods: This descriptive and analytical cross-sectional study included 100 volunteer female patients aged 60 years and older who presented to the Istanbul Faculty of Medicine, outpatient clinic. Based on their serum 25(OH)D levels, the participants were divided into two equal groups: those with vitamin D deficiency (<30 ng/mL, n=50) and those without deficiency (≥30 ng/mL, n=50). Data were collected using a sociodemographic data form, the SARC-F screening questionnaire, handgrip strength (HGS) measurement via hand dynamometer, anthropometric measurements (mid-upper arm and calf circumference), and a dietary assessment evaluating protein intake.. Results: In the study population, the prevalence of confirmed sarcopenia was 7%, while the prevalence of probable sarcopenia (dynapenia), characterized solely by low muscle strength, was 51%. No statistically significant relationship was found between the presence of confirmed sarcopenia, SARC-F scores, and vitamin D status (p>0.05). However, right handgrip strength, a primary indicator of muscle strength, was significantly higher in the non-deficient vitamin D group (18.16 kg vs. 16.16 kg; p=0.030). Individuals diagnosed with sarcopenia were found to be statistically significantly older (80.1 vs. 72.4 years), shorter, and had markedly lower body weight and Body Mass Index (BMI) compared to non-sarcopenic individuals (p<0.05). Additionally, the frequency of physical activity (94% vs. 68%; p=0.002) and daily protein intake per kilogram of body weight (p=0.032) were significantly higher in the group without vitamin D deficiency. Conclusion: Although vitamin D deficiency alone does not directly predict the diagnosis of confirmed sarcopenia in women over 60 years of age, it is directly associated with the loss of muscle strength (dynapenia), which is the earliest and most critical manifestation of the syndrome. The high rate of probable sarcopenia (51%) detected in family medicine practice underscores the importance of routine handgrip dynamometry and SARC-F screenings. Preventing sarcopenia in older women necessitates multicomponent preventive strategies that include maintaining adequate vitamin D levels, ensuring sufficient protein intake, and promoting physical activity.