İntrauterin inseminasyon yapılan hastalarda tedavi öncesi ultrasonografik ölçümlerin gebelik başarısını öngörmedeki yeri
The predictive value of pretreatment ultrasonographic parameters for pregnancy success in patients undergoing intrauterine insemination
- Tez No: 1014486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ADANAŞ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intrauterin inseminasyon (IUI) tedavisi planlanan infertil hastalarda işlem öncesi değerlendirilen konvansiyonel ultrasonografik parametreler ile shear wave elastografi ölçümlerinin klinik gebelik başarısını öngörmedeki rolünün araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli ve gözlemsel olarak planlanan bu çalışmaya IUI tedavisi uygulanacak 84 infertil hasta dahil edildi. İşlem öncesinde hastaların demografik ve klinik özellikleri, infertilite tipi ve süresi, post-wash toplam progresif motil sperm sayısı kaydedildi. Konvansiyonel ultrasonografik değerlendirmede endometriyal kalınlık, endometriyal patern, endometriyal/subendometriyal kanlanma, antral folikül sayısı, dominant folikül çapı, over hacmi ve miyometriyal kalınlık ölçüldü. Shear wave elastografi ile endometriyal ve subendometriyal elastisite değerleri kilopascal (kPa) cinsinden değerlendirildi. Primer sonlanım noktası, ultrasonografide intrauterin gestasyonel kesenin izlenmesi ile tanımlanan klinik gebelik olarak belirlendi. Klinik gebelik elde edilen ve edilemeyen olgular klinik, ultrasonografik ve elastografik parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 84 hastanın 11'inde β-hCG pozitifliği saptandı; 10 hastada klinik gebelik doğrulandı ve klinik gebelik oranı %11,9 olarak bulundu. Klinik gebelik elde edilen olgularda endometriyal elastografi değerleri, gebelik elde edilemeyen olgulara göre anlamlı düzeyde daha düşüktü. E1, E2, E3 ve Emean değerleri klinik gebelik gelişen grupta istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı. Subendometriyal elastisite değerleri klinik gebelik grubunda daha düşük izlenmekle birlikte, bu fark istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmadı. Endometriyal kalınlık, endometriyal patern, endometriyal/subendometriyal kanlanma, antral folikül sayısı, dominant folikül çapı, over hacmi, miyometriyal kalınlık ve post-wash toplam progresif motil sperm sayısı ile klinik gebelik arasında anlamlı ilişki saptanmadı. ROC analizinde endometriyal elastografi parametrelerinin klinik gebeliği öngörmede orta düzeyde ayırt edici performans gösterdiği belirlendi. En yüksek AUC değeri E2 ölçümünde saptandı (AUC=0,680). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde klinik gebeliği bağımsız olarak öngören anlamlı bir parametre belirlenmedi. Sonuç: IUI tedavisi planlanan infertil hastalarda işlem öncesi endometriyal shear wave elastografi değerlerinin daha düşük olması, klinik gebelik elde edilmesi ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgu, endometriyal elastisitenin endometriyal reseptiviteyi değerlendirmede noninvaziv ve kantitatif bir yardımcı parametre olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, çok değişkenli analizde bağımsız prediktör saptanmaması ve ROC performansının orta düzeyde kalması nedeniyle, shear wave elastografinin klinik karar süreçlerinde tek başına kullanılabilmesi için daha geniş örneklemli, çok merkezli ve standardize edilmiş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the role of conventional ultrasonographic parameters and shear wave elastography measurements assessed before the procedure in predicting clinical pregnancy success in infertile patients scheduled for intrauterine insemination (IUI) treatment. Materials and Methods: This prospective, single-center, observational study included 84 infertile patients scheduled to undergo IUI treatment. Before the procedure, demographic and clinical characteristics, type and duration of infertility, and post-wash total progressive motile sperm count were recorded. Conventional ultrasonographic assessment included measurement of endometrial thickness, endometrial pattern, endometrial/subendometrial vascularity, antral follicle count, dominant follicle diameter, ovarian volume, and myometrial thickness. Endometrial and subendometrial elasticity values were evaluated using shear wave elastography and recorded in kilopascals (kPa). The primary outcome was clinical pregnancy, defined as the visualization of an intrauterine gestational sac on ultrasonography. Patients with and without clinical pregnancy were compared in terms of clinical, ultrasonographic, and elastographic parameters. Results: Among the 84 patients included in the study, β-hCG positivity was detected in 11 patients, and clinical pregnancy was confirmed in 10 patients, yielding a clinical pregnancy rate of 11.9%. Endometrial elastography values were significantly lower in patients who achieved clinical pregnancy compared with those who did not. E1, E2, E3, and Emean values were significantly lower in the clinical pregnancy group. Although subendometrial elasticity values were also lower in the clinical pregnancy group, this difference did not reach statistical significance. No significant association was found between clinical pregnancy and endometrial thickness, endometrial pattern, endometrial/subendometrial vascularity, antral follicle count, dominant follicle diameter, ovarian volume, myometrial thickness, or post-wash total progressive motile sperm count. ROC analysis showed that endometrial elastography parameters had moderate discriminative performance in predicting clinical pregnancy. The highest AUC value was observed for the E2 measurement (AUC=0.680). In multivariate logistic regression analysis, no parameter was identified as an independent predictor of clinical pregnancy. Conclusion: Lower preprocedural endometrial shear wave elastography values were associated with the achievement of clinical pregnancy in infertile patients scheduled for IUI treatment. This finding suggests that endometrial elasticity may serve as a noninvasive and quantitative adjunctive parameter for evaluating endometrial receptivity. However, given that no independent predictor was identified in multivariate analysis and that ROC performance was moderate, larger, multicenter, and standardized studies are needed before shear wave elastography can be used as a stand-alone tool in clinical decision-making.