Ardışık dondurulmuş embriyo transferlerinde 3. gün ve 5. gün transferlerinin gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy results of day 3 and day 5 transfers in consecutive frozen embryo transfers
- Tez No: 1014485
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT ULAŞ BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, dondurulmuş embriyo transferi (FET) sikluslarında daha önce 3. gün (klivaj evresi) veya 5. gün (blastokist evresi) transferi uygulanıp klinik gebelik elde edilememiş hastalarda, bir sonraki siklusta embriyo gelişim gününün (3. günden 5. güne veya 5. günden 3. güne) değiştirilmesinin gebelik sonuçları üzerindeki etkisini retrospektif olarak analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 ile Ocak 2025 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Birimi'nde tedavi gören 100 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Örneklem; ilk denemesi 5. gün embriyosu ile başarısız olup ardından 3. gün transferi yapılan D5-D3 grubu (n=49) ile ilk transferi 3. gün başarısız olup ardından 5. gün transferi yapılan D3-D5 grubu (n=51) olmak üzere iki ana kohorta ayrılmıştır. Primer sonlanım noktası klinik gebelik sonucu olup, veriler tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: D5-D3 grubunun yaş ortalaması (32,82±3,37), D3-D5 grubuna (30,73±2,54) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,002). İki grup arasında BMI değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. İkinci transfer denemesinde klinik gebelik elde etme oranı D3-D5 grubunda %66,7 iken, D5-D3 grubunda %44,9 olarak tespit edilmiş ve tek değişkenli analizde bu fark anlamlı bulunmuştur (p=0,028). Ancak yaş ve BMI parametrelerinin dahil edildiği çok değişkenli lojistik regresyon modelinde, grup değişkeninin (transfer günü değişiminin) gebelik sonucu üzerindeki etkisi istatistiksel anlamlılığını yitirmiştir (OR=1,85; p=0,463). Çalışmada klinik gebelik başarısını belirleyen en güçlü bağımsız faktörlerin ileri maternal yaş (OR=0,31; p<0,001) ve artmış vücut kitle indeksi (OR=0,57; p=0,036) olduğu kanıtlanmıştır. Sonuç: Ardışık FET protokollerinde 3. gün veya 5. gün embriyosunun tercih edilmesi, klinik gebelik başarısını tek başına bağımsız olarak belirlememektedir. Tek değişkenli analizlerde gözlemlenen farklılıklar esasen gruplar arasındaki yaş ve BMI farklılıklarından kaynaklanmaktadır. İnfertilite tedavisinde başarı doğrudan hastanın kronolojik yaşına ve vücut kitle indeksine bağlı olduğundan, klinik yönetimde salt transfer gününe odaklanmak yerine ideal kilo kontrolü gibi modifiye edilebilir risk faktörlerinin optimizasyonuna ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is to retrospectively analyze the effect of changing the embryo development day (from day 3 to day 5 or from day 5 to day 3) in the subsequent frozen embryo transfer (FET) cycle on pregnancy outcomes in patients who previously underwent day 3 (cleavage stage) or day 5 (blastocyst stage) transfer but failed to achieve clinical pregnancy. Materials and Methods: Data of 100 patients treated at the In Vitro Fertilization Unit of Harran University Hospital between January 2020 and January 2025 were analyzed retrospectively. The sample was divided into two main cohorts: the D5-D3 group (n=49), whose first attempt with a day 5 embryo failed and was followed by a day 3 transfer , and the D3-D5 group (n=51), whose first day 3 transfer failed and was followed by a day 5 transfer. The primary endpoint was the clinical pregnancy outcome, and the data were evaluated using univariate and multivariate logistic regression analyses. Results: The mean age of the D5-D3 group (32.82±3.37) was found to be statistically significantly higher than that of the D3-D5 group (30.73±2.54) (p=0.002). No significant difference was detected between the two groups in terms of BMI values. In the second transfer attempt, the clinical pregnancy rate was 66.7% in the D3-D5 group and 44.9% in the D5-D3 group, and this difference was significant in the univariate analysis (p=0.028). However, in the multivariate logistic regression model including age and BMI parameters, the effect of the group variable (change of transfer day) on the pregnancy outcome lost its statistical significance (OR=1.85; p=0.463). The study proved that the strongest independent factors determining clinical pregnancy success were advanced maternal age (OR=0.31; p<0.001) and increased body mass index (OR=0.57; p=0.036). Conclusion: The preference for day 3 or day 5 embryos in sequential FET protocols does not independently determine clinical pregnancy success alone. The differences observed in univariate analyses fundamentally stem from age and BMI differences between the groups. Since success in infertility treatment depends directly on the patient's chronological age and body mass index, clinical management should focus on optimizing modifiable risk factors such as ideal weight control rather than solely focusing on the transfer day.