Azerbaycan ve Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve ekran bağımlılık düzeylerinin karşılaştırması ve birbirleri ile ilişkisi
Comparison of physical activity, sleep quality, and screen addiction levels of university students in Azerbaijan and Turkey and their relationship with each other
  1. Tez No: 1014498
  2. Yazar: AZADA ISRAYILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN YILMAZ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan ve Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri, uyku kaliteleri ve akıllı telefon bağımlılık düzeylerinin karşılaştırılması ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın verileri çevrimiçi olarak toplanmıştır. Çalışmaya Azerbaycan'dan 70 ve Türkiye'den 75 olmak üzere toplam 145 gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, genel katılımcıların %67,6'sı (n=98) inaktif, %9,0'ı minimal aktif ve %23,4'ü çok aktif bulunmuştur. Ülkelere göre bakıldığında, Azerbaycan örnekleminde inaktif birey oranı %70,0 iken, bu oran Türkiye'de %65,3 olarak saptanmış ve istatistiksel bir fark görülmemiştir (p=0,095). Her iki ülkede de uyku kalitesi ortalamaları 5'in üzerinde bulunarak kötü uyku kalitesini işaret etmiştir (Azerbaycan PUKİ ortalaması: 8,26±3,21; Türkiye PUKİ ortalaması: 7,85±3,10; p=0,442). Akıllı telefon bağımlılığı puanları da ülkeler arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir (Azerbaycan ortalaması: 33,40±9,71; Türkiye ortalaması: 33,95±10,56; p=0,747). Değişkenler arası ilişkilerde, Azerbaycan örnekleminde fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve akıllı telefon bağımlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Ancak Türkiye örnekleminde, fiziksel aktivite düzeyi ile uyku kalitesi arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki (r=-0,388; p<0,001) saptanmış olup, yordayıcı etki analizine göre fiziksel aktivite arttıkça uyku kalitesinin iyileştiği görülmüştür (β=-0,001; p<0,001). Sonuç olarak, hem Türkiyede eğitim gören hem Azerbaycanda eğitim gören üniversite öğrencilerinde saptanan düşük fiziksel aktivite, yetersiz uyku kalitesi ve yüksek ekran bağımlılığının birbirinden kopuk ya da bağımsız süreçler olmadığı, aksine birbirini döngüsel olarak tetikleyen birleşik yaşam tarzı değişkenleri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the physical activity levels, sleep quality, and smartphone addiction levels of university students in Azerbaijan and Türkiye, and to examine the relationships between these variables. The research is cross-sectional and descriptive in nature, and the data were collected online. A total of 145 volunteer university students participated in the study, including 70 from Azerbaijan and 75 from Türkiye. A demographic information form, the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Smartphone Addiction Scale were used to collect data. According to the research findings, 67.6% (n=98) of the overall participants were inactive, 9.0% were minimally active, and 23.4% were highly active. When analyzed by country, the rate of inactive individuals was 70.0% in the Azerbaijan sample and 65.3% in Türkiye, with no statistically significant difference (p=0.095). Sleep quality averages in both countries were found to be above 5, indicating poor sleep quality (Azerbaijan PSQI mean: 8.26±3.21; Türkiye PSQI mean: 7.85±3.10; p=0.442). Smartphone addiction scores also did not show a significant difference between countries (Azerbaijan mean: 33.40±9.71; Türkiye mean: 33.95±10.56; p=0.747). Regarding the relationships among variables, no statistically significant relationship was found between physical activity, sleep quality, and smartphone addiction in the Azerbaijan sample (p>0.05). However, in the Türkiye sample, a moderate, negative, and significant relationship (r=-0.388; p<0.001) was observed between the physical activity level and sleep quality, and predictive analysis showed that as physical activity increased, sleep quality improved (β=-0.001; p<0.001). In conclusion, it is observed that the low physical activity, poor sleep quality, and high screen addiction detected in both Turkish and Azerbaijani university students are not disconnected or independent processes; on the contrary, they are integrated lifestyle variables that cyclically trigger each other.