Görsel halüsinasyonu olan ve olmayan şizofreni hastalarında optik koherens tomografi ile ganglion hücre kompleksi, retinal sinir lifi tabakası yapısal değişikliklerinin ve retinol bağlayıcı protein 4 (RBP4) seviyelerinin incelenmesi
Investigation of ganglion cell complex, retinal nerve fiber layer structural changes by optical coherence tomography and retinol binding protein 4 (RBP4) levels in patients with schizophrenia with and without visual hallucinations
- Tez No: 1014497
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Şizofreni; nörogelişimsel, nörodejeneratif ve nörobiyolojik süreçlerin rol oynadığı kronik bir psikiyatrik bozukluktur. Retina ve merkezi sinir sistemi arasındaki embriyolojik ve yapısal benzerlikler nedeniyle retinal değişikliklerin şizofrenide potansiyel biyobelirteç olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, şizofreni hastalarında retinal yapısal değişiklikler ile serum Retinol Bağlayıcı Protein 4 (RBP4) düzeylerinin araştırılması ve görsel halüsinasyon varlığı ile bu parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylere araştırmanın kapsamı ve amacı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş; hem yazılı hem de sözlü onamları alınmıştır. Katılımcılar, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran veya Psikiyatri Servisi'nde yatarak tedavi gören kişiler arasından seçilmiştir. Toplamda 50 şizofreni hastası (25'i görsel halüsinasyon öyküsü olan, 25'i olmayan) ve 25 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Klinik özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI), Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) ve Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) kullanılmıştır. Katılımcılarda Ganglion Hücre Kompleksi (GCC) ve Retinal Sinir Lifi Tabakası (RNFL) kalınlıkları Optik Koherens Tomografi (OCT) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca venöz kan örneklerinden serum Retinol Bağlayıcı Protein 4 (RBP4) düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda şizofreni grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasında OCT parametreleri açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Benzer şekilde, görsel halüsinasyon öyküsü bulunan ve bulunmayan şizofreni hastaları arasında GCC ve RNFL ölçümleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. Serum RBP4 düzeylerinin şizofreni grubunda sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı düzeyde düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca RBP4 düzeyleri ile sağ göz RNFL superior/inferior oranı arasında negatif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Bunun dışında OCT parametreleri ile RBP4 düzeyleri arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir. ROC analizinde, serum RBP4 düzeylerinin şizofreni hastalarını sağlıklı kontrollerden ayırt etmede anlamlı ayırt edici güce sahip olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda, şizofreni hastalarında serum RBP4 düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre düşük olduğu gösterilmiş; buna karşın retinal yapısal ölçümlerde anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bulgular, RBP4'ün şizofrenide potansiyel biyobelirteç olabileceğini düşündürmekle birlikte, retinal değişikliklerin özellikle görsel halüsinasyonlarla ilişkisini açıklayabilmek için daha geniş örneklemli ve ileri yöntemlerle planlanmış çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Schizophrenia is a chronic psychiatric disorder involving neurodevelopmental, neurodegenerative, and neurobiological processes. Due to the embryological and structural similarities between the retina and the central nervous system, retinal alterations are considered potential biomarkers in schizophrenia. The present study aimed to investigate retinal structural changes and serum Retinol Binding Protein 4 (RBP4) levels in patients with schizophrenia and to evaluate the relationship between these parameters and the presence of visual hallucinations. Method : Individuals who volunteered to participate in the study were informed in detail about the scope and purpose of the research, and both written and verbal informed consent were obtained. Participants were selected among patients admitted to the Psychiatry Outpatient Clinic or hospitalized in the Psychiatry Service of Atatürk University Faculty of Medicine Hospital. A total of 50 patients with schizophrenia (25 with a history of visual hallucinations and 25 without) and 25 healthy controls were included in the study. All participants completed a Sociodemographic Data Form prepared by the researchers. The Clinical Global Impression Scale (CGI), Brief Functionality Assessment Scale (BFAS), and Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) were used to evaluate clinical characteristics. Ganglion Cell Complex (GCC) and Retinal Nerve Fiber Layer (RNFL) thicknesses were assessed using Optical Coherence Tomography (OCT). In addition, serum Retinol Binding Protein 4 (RBP4) levels were measured from venous blood samples obtained from the participants. Results: No significant differences were found between the schizophrenia group and healthy controls in terms of OCT parameters. Similarly, no statistically significant differences were observed in GCC and RNFL measurements between schizophrenia patients with and without visual hallucinations. Serum RBP4 levels were found to be significantly lower in the schizophrenia group compared to healthy controls. In addition, a significant negative correlation was detected between RBP4 levels and the right eye RNFL superior/inferior ratio. No other significant associations were found between OCT parameters and RBP4 levels. ROC analysis demonstrated that serum RBP4 levels had a significant discriminative ability in distinguishing patients with schizophrenia from healthy controls. Conclusion: In this study, serum RBP4 levels were found to be lower in patients with schizophrenia compared to healthy controls, whereas no significant differences were detected in retinal structural measurements. These findings suggest that RBP4 may be a potential biomarker in schizophrenia. However, further studies with larger sample sizes and advanced methodologies are needed to clarify the relationship between retinal alterations and visual hallucinations.