Meme cerrahisi geçiren hastalarda taburculuk sonrası yaşam ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and sleep quality after discharge in patients undergoing breast surgery
  1. Tez No: 1014499
  2. Yazar: AHMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma meme cerrahisi geçiren hastalarda ameliyat sonrası yaşam ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve meme cerrahisi uygulanan hastalardan yazılı onam alınarak, Ocak-Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülen ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışmada veriler 'Hasta Tanıtım Formu', 'Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği', 'Meme Kanseri Cerrahisi Yaşam Kalitesi Ölçeği' ile toplandı. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel yapıldı. Örneklemi 124 hasta oluşturdu. Verilerin analizinde, çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı. Ayrıca genel dağılım için sıklık ve yüzde hesaplamaları kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık değeri p<0,05 olarak kabul edildi. Meme Kanseri Cerrahisi Yaşam Kalitesi Ölçeği; Duygu Durumu alt boyut puan ortalaması iyi uyku kalitesine sahip grupta (2,48±0,57), kötü uyku kalitesine sahip grupta (2,12±0,60) olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p=0,002). Benzer şekilde, Ağrı Durumu alt boyut puan ortalamasının iyi uyku kalitesine sahip grupta (2,57±0,56), kötü uyku kalitesine sahip gruptan (2,10±0,77) daha yüksek olduğu ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0,002). Ayrıca, Meme Kanseri Cerrahisi Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalamasının iyi uyku kalitesine sahip grupta (1,91±0,26), kötü uyku kalitesine sahip gruptan (1,76±0,27) daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0,004).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the quality of life and sleep after surgery in patients undergoing breast surgery. Data were collected using a 'Patient Information Form', the 'Pittsburgh Sleep Quality Scale', and the 'Breast Cancer Surgery Quality of Life Scale' in this descriptive study, which was conducted between January and June 2025 with written informed consent from patients who agreed to participate and underwent breast surgery. The study was descriptive and cross-sectional. The sample consisted of 124 patients. For the analysis of the data, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program was used for statistical analyses when evaluating the findings obtained in the study. Frequency and percentage calculations were also used for the overall distribution. Statistical significance was accepted as p<0,05. Breast Cancer Surgery Quality of Life Scale; The mean score on the Mood subscale was statistically significant in the group with good sleep quality (2,48±0,57) compared to the group with poor sleep quality (2.12±0.60) (p=0.002). Similarly, the mean score on the Pain subscale was statistically significant in the group with good sleep quality (2.57±0.56) compared to the group with poor sleep quality (2.10±0.77) (p=0.002). Furthermore, the mean total score on the Breast Cancer Surgery Quality of Life Scale was statistically significant in the group with good sleep quality (1.91±0.26) compared to the group with poor sleep quality (1.76±0.27) (p=0.004).