3-12 yaş çocuklarda gıda takviyesi kullanımı ve sağlıklı beslenmenin değerlendirilmesi
Use of dietary supplements and evaluation of healthy nutrition in children aged 3-12
- Tez No: 786398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ ORUÇ, UZMAN BAHADIR YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Beslenme vücut sağlığını korumak, geliştirmek ve hayat kalitesini yükseltmek için bedenin ihtiyacı olan besin çeşitlerini belirli zamanlarda yeterli çeşit ve miktarda almak olarak tanımlanır. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgiye ulaşmanın kolaylaşması, bireylerin sağlık ile ilgili bilinç düzeylerinin artmasını kendi ve çocuklarının sağlıklarıyla ilgili konularda karar yetkisini kendi üzerlerine almaya eğilimli olmasını sağlamıştır. Gıda takviyeleri bir diğer adıyla besin destek ürünleri besin öğelerinin yüksek miktarlarının tablet, hap, şurup ve benzeri formlarda konsantre şekilde üretilmesidir. Diyeti desteklemek amacıyla kullanılır. Bu çalışmada okul öncesi 3-5 yaş ve okul çağındaki 6-12 yaş çocuklarda sağlıklı beslenme davranışlarını, gıda takviyesi kullanım sıklığını, gıda takviyesi kullanımına ebeveynin ve çocuğun sosyodemografik özelliklerinin, çocuğun genel sağlık durumu ve beslenme davranışlarının etkilerini araştırmak; sağlıklı beslenme ve gıda takviyesi ile ilgili tutum ve davranışları incelemek ve bu lokal verileri literatüre kazandırmak hedeflenmiştir. Gereç Yöntem: Çalışma Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatri polikliniklerine 1 Kasım-15 Aralık 2022 tarihlerinde başvuran 3-12 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerle yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, sağlıklı beslenme, gıda takviyeleri ile ilgili 41 soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Nutrition is defined as taking the nutrients needed by the body in sufficient variety and amount at certain times in order to protect and improve the health of the body and to increase the quality of life. The ease of access to information with the developing technology has made it possible for individuals to increase their level of awareness about health and to be inclined to take the decision authority on their own and their children's health issues. Dietary supplements, also known as food supplements, are the production of high amounts of nutrients in the form of tablets, pills, syrup and similar forms. It is used to support the diet. In this study, to investigate the effects of healthy eating behaviors, frequency of food supplement use, sociodemographic characteristics of parents and children, general health status and nutritional behaviors of the child on the use of food supplements in preschool children aged 3-5 years and school age 6-12 years old; to examine attitudes and behaviors related to healthy nutrition and food supplementation; It is aimed to bring these local data to the literature. Method: The study was conducted with parents with children aged 3-12 years who applied to the pediatric outpatient clinics of Samsun University Samsun Education and Research Hospital between 1 November and 15 December 2022. A questionnaire consisting of 41 questions about sociodemographic characteristics, healthy nutrition and food supplements was applied to the participants by face-to-face interview method.