Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde çalışan hemşirelere uygulanan sanat terapisinin merhamet yorgunluğu ve psikolojik dayanıklılığa etkisi
The effect of art therapy applied to Pediatric Intensive Care nurses on compassion fatigue and psychological resilience
  1. Tez No: 1014532
  2. Yazar: TUĞÇE KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE UTAŞ AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocuk yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelere uygulanan sanat terapisi müdahalesinin merhamet yorgunluğu ve psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü, ön test–son test desenli deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini çocuk yoğun bakım ünitesinde aktif olarak çalışan 30 kişi ve daha önce çocuk yoğun bakım ünitesinde çalışıp şu an farklı çocuk birimlerinde görev yapan 30 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden tüm evrene ulaşılmış ve katılımcılardan aktif olarak çocuk yoğun bakım ünitesinde çalışanlar deney (n=30) ve daha önce çocuk yoğun bakım deneyimi olan hemşireler ise kontrol (n=30) gruplarına atanmıştır. Ön test uygulamasından sonra deney grubundan 4 kişi birim değişikliği yaptığından kontrol grubuna atanmış ve deney (n=26) ve kontrol (n=34) gruplarının son hali oluşmuştur. Deney grubuna toplam 14 hafta süren sanat terapisi programı uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular, gruplar arası karşılaştırmada, sanat terapisi uygulanan deney grubunun merhamet yorgunluğu düzeylerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma, psikolojik dayanıklılık düzeylerinde ise anlamlı bir artış olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise ön test ve son test arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca sosyodemografik özellikler ile ölçek puanları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç olarak, sanat terapisinin çocuk yoğun bakım hemşirelerinde merhamet yorgunluğunu azaltmada ve psikolojik dayanıklılığı artırmada etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
April, 2026 This study was conducted as a randomized controlled experimental study with a pretest–posttest design to examine the effects of an art therapy intervention applied to nurses working in a pediatric intensive care unit on compassion fatigue and psychological resilience. The population of the study consisted of 30 nurses actively working in the pediatric intensive care unit and 30 nurses who had previously worked in the pediatric intensive care unit but were currently employed in different pediatric units. Without sample selection, the entire population was included in the study, and participants actively working in the pediatric intensive care unit were assigned to the experimental group (n=30), while nurses with previous pediatric intensive care experience were assigned to the control group (n=30). After the pretest assessment, four participants from the experimental group were reassigned to the control group due to unit changes, resulting in the final composition of the groups as experimental (n=26) and control (n=34). While the experimental group received a 14-week art therapy program, no intervention was applied to the control group. Data were collected using the Introductory Information Form, the Compassion Fatigue Short Scale, and the Resilience Scale for Adults. The findings demonstrated that, in the between-group comparison, the experimental group receiving art therapy showed a statistically significant decrease in compassion fatigue levels and a significant increase in psychological resilience levels compared to the control group. No significant difference was found between the pretest and posttest scores of the control group. In addition, significant relationships were identified between sociodemographic characteristics and scale scores. As a result, art therapy was determined to be an effective method for reducing compassion fatigue and increasing psychological resilience among pediatric intensive care nurses.